Prezes PIIT: Informatyzacja nie powinna kosztować obywateli

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 14:29

Koszty wprowadzania do administracji rozwiązań informatycznych nie powinny obciążać obywatela - uważa prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) Wacław Iszkowski, który uczestniczył we wtorkowej konferencji "e-Państwo - bardziej przyjazne dla obywatela" zorganizowanej pod patronatem Platformy Obywatelskiej.

Koszty wprowadzania do administracji rozwiązań informatycznych nie powinny obciążać obywatela - uważa prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) Wacław Iszkowski, który uczestniczył we wtorkowej konferencji "e-Państwo - bardziej przyjazne dla obywatela" zorganizowanej pod patronatem Platformy Obywatelskiej.

"Nie można dopuszczać do sytuacji, że za wprowadzenie nowoczesnych technologii, które mają ułatwić życie obywatelowi i przynieść oszczędności, obywatel musi płacić" - zaznaczył Iszkowski.

Jako przykład takich rozwiązań podał dodatkowe opłaty jakie ponoszą kierowcy na tworzenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) czy też wysokie opłaty za nowe dowody osobiste i prawa jazdy (ok. 70 zł).

Prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głomb zauważył, że dyskusje o budowie e-państwa trwają w Polsce od dłuższego czasu, ale od trzech lat nie nastąpiły w Polsce żadne strategiczne zmiany w tej dziedzinie.

"Został opracowany szereg dokumentów i strategii rządowych o informatyzacji kraju, za którymi nie stoją żadne realne budżety" - powiedział Głomb.

Według niego, Polsce nie jest potrzebna informatyzacja jako cel sam w sobie, ale jako czynnik wspomagający modernizację państwa. "Przestańmy informatyzować Polskę w stanie bałaganu, bo ten bałagan tylko utrwalamy; najpierw ją zmodernizujmy" - podkreślił.

Przypomniał, że w Danii na 8 miesięcy wstrzymano realizację projektów informatycznych w administracji, by można opracować plan modernizacji państwa. "Taki plan też jest potrzebny w Polsce" - powiedział.

Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, informatyzacja administracji jest orężem obywateli, którzy czują się bezradni wobec "starej" administracji.

Natomiast radny Opola Janusz Kowalski zaprezentował rezultaty stosowania aukcji internetowych przy zamówieniach publicznych. Według niego, zalety aukcji to oszczędności (nawet do 65 proc. ceny wywoławczej), zminimalizowanie możliwości odwołań i protestów, a także wyeliminowanie praktyk korporacyjnych.

Kowalski przypomniał, że od marca 2004 roku aukcja internetowa jest jednym z trybów zamówienia publicznego.

Miasto Opole we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych przeprowadza aukcje internetowe od 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane