Prezes PKN Orlen: planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce

  • PAP
opublikowano: 01-12-2022, 11:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój.

W czwartek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału prezes PKN Orlen powiedział, że nowe technologie są konieczne. "Doszukujmy się w nich bezpieczeństwa. Zaczęliśmy realizować strategię. Musi być koło zamachowe gospodarki - firma, która będzie miała kapitał, zyski i technologie" - mówił.

Daniel Obajtek, fot. Marek Wiśniewski
Daniel Obajtek, fot. Marek Wiśniewski

Dodał, że "transformacja to MMR SMR. Duży atom to dobry kierunek, ale następnym powinny być MMR i SMR (małe reaktory atomowe - PAP)".

"Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce" - powiedział Obajtek. Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój.

"Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych. Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy" - zaznaczył Obajtek.

Na początku lipca br. Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane