Prezes PKN Orlen zamierza spotkać się z szefami MOL i OMV

opublikowano: 13-10-2004, 17:46

Prezes PKN Orlen Igor Chalupec zamierza spotkać się z szefami węgierskiego MOL-a i austriackiego OMV. Chce ocenić, czy nadal jest aktualna koncepcja utworzenia koncernu środkowoeuropejskiego.

Jak powiedział Chalupec w rozmowie z PAP, płocki koncern może odegrać ważną rolę w integracji środkowoeuropejskiej w sektorze paliwowym.

"Orlen jest ostatnią z wielkich polskich spółek, które mają szanse odegrać szerszą, niż tylko lokalną, rolę. Pierwszym sprawdzianem naszych możliwości będzie Unipetrol, ale w najbliższym czasie spotkam się także z szefami MOL i OMV. Wtedy będzie wiadomo, czy koncepcja koncernu środkowoeuropejskiego jest jeszcze aktualna" - powiedział Chalupec.

PKN Orlen podpisał pod koniec 2003 roku z węgierskim MOL-em list intencyjny, który miał stać się początkiem konsolidacji środkowoeuropejskiego sektora paliwowego. Jednak w czasie jego obowiązywania, czyli do kwietnia 2004 roku, spółki nie zdecydowały się na zacieśnienie współpracy.

Natomiast w kwietniu tego roku PKN Orlen podpisał z czeskim rządem umowę zakupu za 13,05 mld koron, 63 proc. czeskiego koncernu Unipetrol.

"W najbliższym czasie zarząd otrzyma szczegółowy plan integracji, który powinien precyzyjnie pokazać koszty i zyski transakcji (zakupu Unipetrolu - PAP). Jeśli nie pokażemy, że potrafimy osiągnąć synergię i zwiększyć wartość połączonych firm, Orlen przestanie się liczyć na rynku i jako gracz o potencjale regionalnym, będzie skazany na lokalną skalę działania" - powiedział Chalupec.

Jednocześnie ze strategią rozwoju w regionie, PKN Orlen kontynuuje restrukturyzację wewnętrzną.

Według prezesa obecnie największe problemy spółki związane są przede wszystkim ze sferą kultury organizacyjnej, wizerunku, a także efektywnego zarządzania kosztami.

"Musimy rozważyć, czy wdrażany program cięcia kosztów jest pełny, czy też możemy szukać dalszych oszczędności. Ponadto zamierzamy wprowadzić zintegrowany system zakupów co powinno dodatkowo te koszty obniżyć" - powiedział Chalupec.

Częścią restrukturyzacji PKN Orlen jest także finalizacja (rozpoczętej w 1999 r.) fuzji strukturalnej płockiej petrochemii z CPN, w wyniku której powstał PKN Orlen.

"Ważnym elementem będzie teraz odpowiednie zagospodarowanie majątku obu spółek, który nie służy bezpośrednio produkcji czy sprzedaży. Większość działów wspomagających, tzw. usługowych została przekształcona w spółki, które są systematycznie sprzedawane bądź samodzielnie operują na rynku obsługując także innych niż PKN Orlen klientów" - powiedział Chalupec.

O ewentualnym połączeniu Grupy PKN Orlen z Grupą Lotos (dawna Rafineria Gdańska), powiedział, że taka fuzja musi zostać zaakceptowana przez Lotos.

"To Lotos musi się zdecydować, czy na pewno chce działać na rynku samodzielnie. W Europie nie ma bowiem rafinerii o takiej skali produkcji jak Lotos, które funkcjonowałyby poza większymi organizacjami. Jeśli więc Lotos dojdzie do wniosku, że potrzebuje partnera, to oczywiście lepiej, aby stał się częścią Orlenu niż innej grupy" - powiedział Chalupec.

PKN Orlen próbował już wcześniej przejąć ówczesną Rafinerię Gdańską, jednak w połowie lipca 2003 roku minister Skarbu Państwa zdecydował o odrzuceniu oferty PKN Orlen i Rotch Energy na kupno do 75 proc. akcji RG i utworzeniu Grupy Lotos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu