Prezes PKP Intercity: mamy zakontraktowane umowy o wartości 5 mld zł

PAP
opublikowano: 16-12-2020, 17:26

PKP Intercity ma już zakontraktowane umowy wartości 5 mld zł w ramach realizowanej strategii taborowej zakładającej zakup i modernizację nowych pojazdów - poinformował w środę prezes kolejowej spółki Marek Chraniuk podczas uroczystości odbioru ostatniej z 30 nowych lokomotyw Griffin, dostarczonych przez firmę Newag.

Pociąg PKP Intercity
Pociąg PKP Intercity
Fot. Materiały promocyjne PKP Intercity

W roku 2016, kiedy przygotowaliśmy strategię taborową wartości 2,5 mld zł, wydawało się to astronomiczną kwotą. W 2017, po analizie dowodzącej, że pasażerowie wracają na kolej, podjęliśmy decyzje, że zwiększymy inwestycje do 7 mld zł. Teraz mamy już 5 mld zł w kontraktach” - powiedział prezes PKP Intercity.

Nowosądecka firma Newag zakończyła pod koniec listopada tego roku dostawy 30 lokomotyw Griffin wyprodukowanych na zamówienie PKP Intercity w ramach kontraktu zawartego w 2018 r. Wartość całej umowy wynosi 551,4 mln zł brutto.

Nowe lokomotywy elektryczne zostaną wykorzystywane do obsługi połączeń realizowanych przez PKP Intercity w całej Polsce.

W maju 2018 roku PKP Intercity podpisało z nowosądeckim Newagiem umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych EU160 Griffin, która następnie została rozszerzona we wrześniu ub.r. w ramach tzw. opcji o dodatkowe 10 pojazdów. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto.

Nowe lokomotywy rozwijają prędkość do 160 km/h. Spełniają wymagania rygorystycznych, europejskich przepisów Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności. Pojazdy są wyposażone w europejski system sterowania pociągiem ETCS na najwyższym poziomie trzecim, który znacząco wpływa na podniesienie standardów bezpieczeństwa na torach. Lokomotywy posiadają również system zdalnej diagnostyki, pozwalający na monitorowanie ich pracy w czasie rzeczywistym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane