Prezes Polskiej Miedzi doczekał się odwołania

Zbigniew Kazimierczak, Ewa Szczecińska
opublikowano: 18-01-2008, 00:00

Krzysztof Skóra nie kieruje już KGHM. Zastąpi go wiceprezes Ireneusz Reszczyński. Do zakończenia konkursu.

Krzysztof Skóra nie kieruje już KGHM. Zastąpi go wiceprezes Ireneusz Reszczyński. Do zakończenia konkursu.

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź odwołała wczoraj prezesa spółki Krzysztofa Skórę. Mianowany przez poprzednia ekipę rządową, pełnił funkcję od lutego 2006 r. Zdaniem Zdzisława Gawlika, wiceministra skarbu, jednym z zarzutów wobec zarządu kontrolowanego przez państwo kombinatu były zaskakujące decyzje w sprawie spółek zależnych.

Kierunek na ciszę

— Podstawowym zarzutem kierowanym do zarządu spółki był brak współdziałania z radą nadzorczą. Rada była zaskakiwana, tak jak właściciele, niektórymi decyzjami zarządu — komentował wiceminister w TVN CNBC Biznes.

— Oczekujemy, że teraz sytuacja w spółce się wyciszy z korzyścią dla niej i dla akcjonariuszy — dodał Zdzisław Gawlik.

Według ministra, nowy prezes Polskiej Miedzi zostanie wybrany w drodze konkursu, który ma być rozpisany niebawem. Do tego czasu obowiązki prezesa będzie pełnił Ireneusz Reszczyński, dotychczasowy pierwszy wiceprezes — sprawdziły się więc informacje „PB” z poniedziałku.

Krzysztof Skóra miał stracić stanowisko już na grudniowym posiedzeniu rady, ale wtedy nadzór, kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością oszczędził prezesa.

Rynek nie płacze

— Dla rynku informacja o odwołaniu prezesa jest neutralna. Można się było jej spodziewać. Wiadomo, że KGHM to spółka skarbu państwa i to on wybiera władze. Nie było jasne tylko, czy zmiany nastąpią teraz, czy za parę tygodni — twierdzi Stefan Knopik, analityk Domu Maklerskiego Pekao.

Kurs akcji legnickiej firmy zachowywał się wczoraj tak jak cały rynek, niewiele odbiegał od indeksu WIG20. W trakcie sesji potrafił tracić ponad 3 proc. i zyskiwać 2,5 proc. Jednak dzień zakończył na 0,5-procentowym minusie.

— Myślę, że krótkookresowo pozostanie to bez wpływu na wycenę firmy, której sytuacja biznesowa jest bardzo dobra. W dłuższym okresie ważne będzie to, kto zostanie nowym prezesem i jaką wizję rozwoju firmy przedstawi. Czy potrafi przekonać inwestorów do swojej koncepcji? — pyta Stefan Knopik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak, Ewa Szczecińska

Polecane