Czytasz dzięki

Prezes Ponaru wyrusza do Stanów po akwizycje

ZK
opublikowano: 23-07-2007, 00:00

W sierpniu lub we wrześniu prezes Ponaru leci do USA, żeby na miejscu wybrać spółkę do przejęcia. Jest w czym przebierać.

W sierpniu lub we wrześniu prezes Ponaru leci do USA, żeby na miejscu wybrać spółkę do przejęcia. Jest w czym przebierać.

Specjaliści z amerykańskiej Mc Lean Group niedawno wyselekcjonowali dla Ponaru, wadowickiego producenta hydrauliki siłowej, trzy firmy do przejęcia. Ale okazuje się, że podmiotów nadających się do akwizycji jest więcej.

— Ciągle napływają nowe oferty. Analizujemy je. W sierpniu lub we wrześniu osobiście polecę do USA, aby przyjrzeć się firmom — mówi Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru.

Szef giełdowej spółki chce wybrać jedno przedsiębiorstwo najlepiej pasujące do grupy pod względem biznesowym i produktowym. Zakończenie transakcji spodziewane jest na przełomie roku. Jej koszt to około 20 mln USD. Potem przejęta spółka trafi na nowojorską giełdę albo na Nasdaq, aby zdobyć fundusze na dalszy rozwój. To na początek. Gdy grupa się ustabilizuje, Ponar planuje kolejne zagraniczne przejęcia. Mają być większe od obecnie realizowanego.

Arkadiusz Śnieżko nie może się też nudzić w kraju. Właśnie trwa instalowanie nowoczesnych maszyn zakupionych dzięki rozszerzeniu programu inwestycyjnego o 11 mln zł. Rozwijają się też spółki zależne: Lubań i Silesia. W tej ostatniej firmie za kilka tygodni gotowa będzie nowa hala produkcyjna.

W sumie — dzięki tym inwestycjom — moce produkcyjne Ponaru mają zostać podwojone. Prezes twierdzi, że ma już zamówienia, które zaspokoją dodatkowe zdolności produkcyjne grupy. A to się przełoży na poprawę wyników finansowych. W 2006 r. spółka miała 45 mln zł przychodów i ponad 2,1 mln zł zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane