Prezes PZU: w październiku wypłata dywidendy w wysokości 1,94 zł na akcję

  • PAP
opublikowano: 25-08-2022, 11:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W październiku wypłacimy dywidendę w wysokości 1,94 zł na akcję - poinformowała w czwartek podczas konferencji wynikowej prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła. Na ten cel będzie przeznaczone prawie 1,7 mld zł.

Zysk netto Grupy PZU przypisany właścicielom jednostki dominującej po I poł. br. wyniósł 1,48 mld zł, o 9,4 proc. mniej rdr. W samym II kw. br. wyniósł 722 mln zł wobec 754 mln zł w II kw. ub.r., co oznacza spadek o 4,2 proc. Rentowność kapitałów własnych (ROE), przypadających właścicielom jednostki dominującej, wyniosła 18,5 proc.

Beata Kozłowska-Chyła, fot. materiały prasowe
Beata Kozłowska-Chyła, fot. materiały prasowe

Prezes PZU podkreśliła podczas konferencji, że wyniki w drugim kwartale i po pierwszym półroczu są efektem bardzo dobrych osiągnięć w obszarze sprzedaży i rentowności prowadzonego biznesu.

"Niezależnie od zawirowań gospodarczych i rynkowych pozycja kapitałowa Grupy PZU pozostaje bardzo silna. Współczynnik wypłacalności Solvency II na koniec pierwszego kwartału wyniósł aż 222 proc. i był wyższy od średniej europejskiej. Pomimo skali wyzwań, które stoją przed gospodarką, rynkiem finansowym i nami, zasoby, którymi dysponuje Grupa i ścieżka, którą obraliśmy w strategii, pozwalają mi na ostrożny optymizm" - podkreśliła Kozłowska-Chyła.

Zapowiedziała, że w październiku PZU wypłaci dywidendę w wysokości 1,94 zł na akcję. Jak podano w informacji prasowej, spółka przeznaczy na wypłatę dywidendy prawie 1,7 mld zł.

Członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy PZU Tomasz Kulik ocenił, że realizacja celu strategicznego Grupy - 3,4 mld zł zysku netto w 2024 r. nie powinna być zagrożona.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2010 r. spółka PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. Głównym akcjonariuszem PZU jest Skarb Państwa, który posiada 34,19 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane