Prezes sprzedał ponad 1,1 mln akcji

Zbigniew Kazimierczak
22-11-2005, 00:00

Inwestorzy z niepokojem zareagowali na duże transakcje akcjami JC Auto, podejrzewając, że to sprawka prezesa Jerzego Grabowieckiego.

Tuż po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji doszło do serii dużych transakcji akcjami JC Auto, warszawskiego dystrybutora części do aut. W sumie właściciela zmieniło ponad 1,1 mln akcji, stanowiących około 15 proc. kapitału firmy.

Poniżej kursu

Wszystko wskazuje na to, że walory te sprzedawał Jerzy Grabowiecki, prezes JC Auto. Tylko on, zgodnie z oficjalnymi komunikatami, dysponował tak dużym pakietem. W rękach prezesa znajdowało się wcześniej 66,7 proc. kapitału. Co ciekawe, akcje zostały dopuszczone do obrotu giełdowego ledwie kilka dni temu — 18 listopada. Następny duży akcjonariusz — Commercial Union — posiada 400 tys. walorów.

Umówione transakcje zostały wczoraj zawarte po 30 zł, czyli 9,1 proc. poniżej kursu z końca ubiegłego tygodnia. Rynek negatywnie zareagował na te wydarzenia i cena akcji przez większą część sesji wahała się poniżej 32 zł, co oznaczało spadek o 3-5 proc. Po transakcjach prezes zachowa kontrolę nad spółką. Liczba kilkunastu transakcji sugeruje, że stroną popytową były instytucje finansowe.

Dlaczego to zrobił?

— Bez oficjalnego komunikatu trudno to komentować. Jeśli akcje rzeczywiście sprzedawał prezes, to najważniejsze pytanie brzmi: dlaczego? Nasuwają się dwa rozwiązania: albo ma na oku jakąś inną inwestycję i potrzebuje pieniędzy, albo też w spółce może dziać się coś niedobrego — zastanawia się Sylwia Jaśkiewicz, analityk CDM Pekao.

Dodaje, że w publikowanym niedawno raporcie za trzeci kwartał nic nie wskazuje na możliwość wystąpienia niekorzystnych zjawisk. Wyniki finansowe pokazane przez spółkę prezentują się przyzwoicie. Po dziewięciu miesiącach roku JC Auto wypracowało prawie 14 mln zł zysku przy 146,2 mln zł przychodów ze sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes sprzedał ponad 1,1 mln akcji