Prezes Totala: umowa OPEC powinna trwać co najmniej 2 lata

opublikowano: 18-10-2017, 13:26
aktualizacja: 18-10-2017, 13:28

Dążenia kartelu OPEC do podniesienia cen i zrównoważenia rynku ropy przynoszą efekty, ale by móc myśleć o sukcesie powinny być przedłużone o co najmniej rok, uważa Patrick Pouyanné, prezes koncernu Total.

Szef francuskiego giganta paliwowego uważa, że pakt wyjściowy zawarty pomiędzy  Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową a grupą innych producentów z Rosją na czele, pomógł w zmniejszeniu nadpodaży surowca, jednak bez podjęcia kolejnych działań trudno będzie osiągnąć pełen sukces.

Patrick Pouyanné
fot. Bloomberg

Najwięksi producenci surowca będą musieli przedłużyć umowę poza obecną datę końcową wyznaczoną na marzec 2018 r., aby osiągnąć cel, jakim jest trwałe wyeliminowanie nadpodaży – uważa Patrick Pouyanné.

Powiedziałem już w styczniu, zaraz po wejściu w życie obecnego porozumienia, jeśli tak naprawdę, porozumienie ma przynieść zakładany skutek, powinno trwać co najmniej przez 2 lata – dodaje

W ostatnich latach rynek ropy walczy z utrzymującym się nadmiarem zapasów, częściowo ze względu na znaczny postęp technologiczny pozwalający na wzrost produkcji ropy i gazu z łupków w USA. 

Od stycznia tego roku wdrożone zostało porozumienie kartelu OPEC z kilkoma niezrzeszonymi producentami ropy odnośnie ograniczenia produkcji. Decyzja o dalszym przedłużeniu porozumienia może zapaść na posiedzeniu OPEC zaplanowanym na 30 listopada. 

Ostatnia historyczna wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Moskwie wskazuje na jeszcze ściślejszą współpracę pomiędzy dwoma z trzech czołowych światowych producentów ropy. Jestem przekonany, że jednym z tematów była sprawa podniesienia cen powyżej 60 USD za baryłkę - konkluduje prezes Totala.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane