Prezes ULC utrzymał decyzję w sprawie opłat lotniskowych

Polska Agencja Prasowa SA
23-03-2005, 19:52

W Porcie Lotniczym im. F. Chopina mają być stosowane dotychczasowe opłaty lotniskowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Krzysztof Kapis podtrzymał swoją decyzję z 18 lutego, w której nie zatwierdził proponowanych przez PPL opłat lotniskowych i nawigacyjnych - poinformował ULC w komunikacie przesłanym w środę PAP.

W Porcie Lotniczym im. F. Chopina mają być stosowane dotychczasowe opłaty lotniskowe. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Krzysztof Kapis podtrzymał swoją decyzję z 18 lutego, w której nie zatwierdził proponowanych przez PPL opłat lotniskowych i nawigacyjnych - poinformował ULC w komunikacie przesłanym w środę PAP.

23 lutego 2005 r. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) odwołało się od wcześniejszej decyzji prezesa ULC i wystąpiło z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie projektu opłat lotniskowych dla PL Warszawa im. F. Chopina.

"Podejmując dzisiaj decyzję (...), prezes ULC stwierdził, że do odwołania PPL od wcześniejszych decyzji strona nie dołączyła żadnych dokumentów, które zawierałyby jakiekolwiek nowe dane i informacje nieznane uprzednio urzędowi".

Jak podał ULC, prezes podjął tę decyzję, mając na względzie fakt, że nieuzasadnione podwyższenie opłat lotniskowych może spowodować m.in. zachwianie równowagi rynkowej, ograniczenie działalności lotniczej w Polsce oraz zmniejszenie dostępności transportu lotniczego dla konsumentów.

Na początku marca tego roku PPL podał, że do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez prezesa ULC kwestii nowych opłat lotniskowych i nawigacyjnych, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze będzie pobierać opłaty w portach lotniczych w Warszawie, Rzeszowie i Zielonej Górze na dotychczasowych zasadach.

Wcześniej PPL ponownie złożył wnioski do ULC o zatwierdzenie opłat nawigacyjnych i lotniskowych w tej samej wysokości, w jakiej proponował pierwotnie.

"18 lutego prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Krzysztof Kapis nie zatwierdził proponowanych opłat i nakazał ich zmianę poprzez ustalenie, że w Porcie Lotniczym im. F. Chopina stosowane będą opłaty dotychczasowe, w wysokości ich równowartości w złotych" - poinformował ULC w komunikacie z 18 lutego.

PPL w komunikacie z 2 marca poinformował, że przedstawione przez spółkę "taryfy spełniały wszystkie wymogi prawa krajowego i międzynarodowego, w szczególności wymogi uregulowań UE, i oparte były na kalkulacji kosztów".

Jak informowała wcześniej rzeczniczka PPL Edyta Mikołajczyk, opłaty lotniskowe są wnoszone przez linie lotnicze i pasażerów na rzecz portu lotniczego za korzystanie z infrastruktury lotniskowej. Należą do nich: opłata pasażerska, opłata za start i lądowanie, opłata postojowa i tzw. opłata hałasowa. Opłaty nawigacyjne linie płacą za obsługę nawigacyjną ruchu w polskiej przestrzeni powietrznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes ULC utrzymał decyzję w sprawie opłat lotniskowych