Prezes UOKiK-u powiedziała "tak"

DI, PAP
opublikowano: 09-09-2010, 11:31

Ruch może przejąć Lurenę, a P4 i PTK Centertel - utworzyć wspólnego przedsiębiorcę świadczącego hurtowe usługi dostępu do szerokopasmowej transmisji danych, zadecydował UOKiK.

Dwaj operatorzy telefonii komórkowej - P4 i PTK Centertel - będą mogli utworzyć wspólnego przedsiębiorcę. P4 oferuje swoje usługi pod marką Play natomiast PTK Centertel działa pod marką Orange.

Nowy podmiot, którego nazwa nie została jeszcze ustalona, ma wziąć udział w ogłoszonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przetargu na świadczenie hurtowych usług dostępu do szerokopasmowej transmisji danych w technologii LTE.

Zaakceptowana została także transakcja, polegająca na utworzeniu przez francuską spółkę Astrium i Centrum Badań Kosmicznych PAN wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Astri Polska. Astrium projektuje i produkuje satelity, urządzenia kosmiczne i elementy infrastruktury orbitalnej, jest również sprzedawcą usług związanych z obserwacją Ziemi. Centrum Badań Kosmicznych PAN zajmuje się badaniem przestrzeni kosmicznej oraz rozwojem aparatury kosmicznej. Wspólny przedsiębiorca będzie prowadził działalność produkcyjną, usługową i handlową w zakresie m.in. wykorzystania i zastosowania technik kosmicznych.

Prezes UOKiK zgodziła się również na przejęcie przez Lurena Investment kontroli nad Ruchem. Lurena Investment należy do światowej organizacji inwestycyjnej Eton Park, angażującej się w projekty w różnych branżach. Ruch jest publiczną spółką zajmującą się głównie kolportażem prasy. Planowana koncentracja polega na nabyciu przez Lurenę całego pakietu akcji Ruchu oferowanych do sprzedaży przez Ministerstwo Skarbu Państwa tj. 56,84 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Przejmujący planuje ponadto nabyć pozostałe akcje Ruchu będące w posiadaniu innych akcjonariuszy.

Kolejna zgoda dotyczy nabycia przez Inter-Consult części mienia C&C Partners Telecom. Oba podmioty są partnerami operatora telefonii komórkowej Polkomtel i jako jego agenci prowadzą autoryzowane salony sprzedaży sieci Plus. Koncentracja doprowadzi do rozszerzenia zasięgu działalności Inter-Consult i zwiększenia udziału spółki na rynku dystrybucji telefonii komórkowej.

Zastrzeżeń Prezes UOKiK nie budzi także utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez sześć firm dostarczających podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego: Gates Power Transmission Europe, Lucas International Holdings, MS Motor Service International, SKF Holding France, Tenneco Automotive Europe oraz Valeo Sernice.

Nowy podmiot, działający pod nazwą eXponentia, będzie świadczyć usługi szkoleniowe dla niezależnych warsztatów samochodowych w dziesięciu krajach europejskich.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji zamieszczane są na stronie internetowej Urzędu.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczony został projekt Wyjaśnień w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Z doświadczenia Urzędu wynika, że wraz z dostarczanymi dokumentami pojawiają się również prośby przedsiębiorców o objaśnienie przepisów dotyczących zgłaszania zamiaru koncentracji. W odpowiedzi na te zapytania Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów przygotował Wyjaśnienia, które mają zwiększyć świadomość prawną dotyczącą obowiązku zgłaszania zamiaru koncentracji, jak również ułatwią interpretację przepisów regulujących procedurę notyfikacji. W ocenie Urzędu publikacja Wyjaśnień usprawni przygotowanie wniosków i tym samym przyspieszy wydawanie decyzji przez Prezesa UOKiK.

W przypadku uwag, opinii lub propozycji zmian prosimy o przekazywanie ich w terminie do 30 września br. na adres koncentracje@uokik.gov.pl. Wszelkie dodatkowe informacje na temat przygotowanych Wyjaśnień można uzyskać pod numerem telefonu (22) 55 60 122 w Departamencie Kontroli Koncentracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes UOKiK-u powiedziała "tak"