Czytasz dzięki

Prezes UOKiK: upadłość konsumencka zamiast ustawy antylichwiarskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-08-2005, 18:20

Wprowadzenie do polskiego prawa regulacji umożliwiającej oddłużenie osób fizycznych, czyli tzw. upadłości konsumenckiej, byłoby znacznie korzystniejszym rozwiązaniem od ustawy antylichwiarskiej - uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezary Banasiński.

 Wprowadzenie do polskiego prawa regulacji umożliwiającej oddłużenie osób fizycznych, czyli tzw. upadłości konsumenckiej, byłoby znacznie korzystniejszym rozwiązaniem od ustawy antylichwiarskiej - uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezary Banasiński.

    "Wejście w życie przepisów ustawy o upadłości konsumenckiej wpłynie nie tylko na poprawę bytu osób już nadmiernie zadłużonych, ale spełni także rolę prewencyjną. Można się spodziewać, że podmioty udzielające kredytów i pożyczek, mając świadomość, iż w przypadku problemów finansowych dłużników będą oni mieli możliwość złożenia wniosku o oddłużenie, będą wykazywać większą staranność w ocenie sytuacji finansowej przyszłego kontrahenta" - powiedział we wtorek PAP Banasiński.

    Przypomniał, że UOKiK już wcześniej wyrażał swoje obawy wobec ustawy antylichwiarskiej. Według niego, wejście w życie ustawy może doprowadzić do zniknięcia z rynku pewnej grupy produktów, jak np. wysokooprocentowanych "szybkich kredytów" i pożyczek, które cieszą się dużą popularnością.

    "Konsekwencją wejścia w życie nowych przepisów może być również wprowadzenie przez banki dodatkowych, niepobieranych obecnie opłat albo wzrost oprocentowania innych produktów, np. kredytów hipotecznych" - zaznaczył Banasiński.

    Dodał, że instytucje finansowe zobowiązane przepisami ustawy antylichwiarskiej do obniżenia oprocentowania kredytów konsumenckich mogą bowiem dążyć do przeniesienia tych kosztów na konsumentów.

    W poniedziałek prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę antylichwiarską, która zmienia Kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim, ograniczając dopuszczalną wysokość odsetek do czterokrotności kredytu lombardowego NBP. Projektodawcy (SLD i PiS) argumentowali, że ma ona chronić kredytobiorców przed popadaniem w pułapkę nadmiernego zadłużenia.

    Ustawie przeciwne były środowiska i przedsiębiorstwa związane z sektorem finansowym, w tym Związek Banków Polskich, które apelowały do prezydenta, aby jej nie podpisywał. Dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Andrzej Roter powiedział w poniedziałek PAP, że przedsiębiorcy tego sektora będą starali się doprowadzić do zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane