Prezes URE cofnął koncesję na obrót energią elektryczną firmie Polski Prąd i Gaz

  • PAP
opublikowano: 15-03-2021, 17:24

Prezes URE cofnął koncesję na obrót energią elektryczną firmie Polski Prąd i Gaz za wprowadzanie w błąd odbiorców energii - poinformował w poniedziałek Urząd Regulacji Energetyki. Jesienią regulator cofnął już tej samej formie koncesje na sprzedaż gazu.

Jak podał Urząd, w toku postępowania Prezes URE ustalił, że Polski Prąd i Gaz wprowadzał odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w błąd m.in. co do rzeczywistego celu wizyty przedstawiciela handlowego u odbiorcy, nazwy sprzedawcy, czy warunków dostarczania im energii.

fot. istock
fot. istock

Ustalono również, że przedsiębiorca ten nie udzielał odbiorcom rzetelnych oraz wyczerpujących informacji dotyczących ich uprawnień i obowiązków - zaznaczył URE. Praktyki te naruszały warunki udzielonej spółce koncesji i stanowiły podstawę do jej cofnięcia - podkreślił Urząd.

Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, Prezes URE cofa koncesję w przypadku, gdy przedsiębiorca rażąco narusza warunki określone w udzielonej mu koncesji lub inne określone przepisami prawa warunki. Polski Prąd i Gaz odwołał się od decyzji Regulatora do sądu, w związku z tym nie jest ona prawomocna.

W listopadzie 2020 roku, Regulator z tych samym powodów cofnął tej firmie koncesję na sprzedaż gazu. Tu także firma odwołała się do sądu.

URE przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z przedstawicielami spółek energetycznych, którzy oferują atrakcyjne warunki sprzedaży energii i zachęcają do zmiany sprzedawcy.

Jak przypomniał URE, rolą Regulatora jest nadzór nad rynkami oraz dbałość o przestrzeganie przez przedsiębiorców warunków udzielonej przez Prezesa URE koncesji. Działania Urzędu mają na celu ochronę interesów odbiorców jako słabszej strony w relacjach z profesjonalnymi uczestnikami rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane