Prezes UZP: nowelizacja prawa usprawni rozpatrywanie odwołań

(Marek Druś)
opublikowano: 17-10-2006, 15:34

Usprawnienie rozpatrywania odwołań w postępowaniach przetargowych to główny cel kolejnej nowelizacji Prawa zamówień publicznych - uważa prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) Tomasz Czajkowski.

Usprawnienie rozpatrywania odwołań w postępowaniach przetargowych to główny cel kolejnej nowelizacji Prawa zamówień publicznych - uważa prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) Tomasz Czajkowski.

Projekt nowelizacji, którym w przyszłym tygodniu powinien zająć się rząd, przewiduje powołanie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Izba skupiałaby prawników z doświadczeniem z zakresu zamówień publicznych i byłaby instytucją niezależną. Niezawisłość członków Izby gwarantowałyby wymagania analogiczne jak w przypadku sędziów, przykładowo: zakaz prowadzenia przez nich innej działalności zawodowej, politycznej czy posiadania akcji i udziałów w spółkach.

"W poprzedniej nowelizacji Prawa zamówień publicznych (z maja br.) udało nam się ukrócić uciążliwe serie protestów i odwołań wykonawców od decyzji zamawiających w postępowaniach przetargowych. Zarówno protesty, jak i odwołania mogą być składane do określonego terminu. To praktycznie uniemożliwia +pieniactwo+ wykonawców" - powiedział w rozmowie z PAP Czajkowski.

Jak wynika ze statystyk Urzędu, we wrześniu ub.r. odnotowano ok. 400 odwołań, natomiast we wrześniu 2006 r. ok. 130.

"Po etapie porządkowania postępowań protestacyjnych na poziomie zamawiających, przyszedł czas na gruntowne uporządkowanie rozstrzygania odwołań przez niezależny organ"- tłumaczy prezes UZP. Jak wyjaśnił, obecnie na liście arbitrów krajowych znajdują się 364 osoby, które arbitrażem w zamówieniach publicznych zajmują się dodatkowo, oprócz innych obowiązków zawodowych.

"Ten doraźny tryb uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw niestety przekłada się na jakość orzecznictwa - wyroki w podobnych sprawach bywają rozbieżne. Arbitrzy nie zawsze mają czas na dokładne zapoznanie się z materiałem dowodowym" - powiedział Czajkowski.

Projekt nowelizacji zakłada, że KIO liczyłaby do stu członków, powoływanych po przejściu procedury kwalifikacyjnej przez premiera i odwoływanych wyłącznie w okolicznościach przewidzianych ustawą. Kandydaci zgłaszaliby się sami, aby uniknąć rekomendacji ze strony podmiotów zainteresowanych rozstrzyganiem w sprawach z zakresu zamówień publicznych. Biorąc pod uwagę przewidywaną liczbę odwołań, jakie mogą być wnoszone w kolejnych latach, Czajkowski uważa, że wystarczy powołać ok. 50 członków Izby.

"Istotny jest zaplanowany nowelą proces weryfikacji kwalifikacji przyszłych członków KIO" - podkreślił. "Chodzi nie tylko o teoretyczną znajomość Prawa zamówień publicznych i ustaw powiązanych, jak przykładowo Prawa budowlanego, ale o umiejętność praktycznego rozstrzygania w sprawach z tego zakresu" - dodał. Podczas postępowania kwalifikacyjnego kandydaci na członków KIO dostawaliby do rozpatrzenia określony przypadek. Komisja weryfikująca ich umiejętności miałaby tym samym okazję ocenić ich tok myślenia.

Planowana na październik br. nowelizacja PZP niesie też kolejną zmianę w postaci podniesienia progów dla postępowań objętych przetargami publicznymi - przewiduje, że przepisy PZP nie będą stosowane, jeśli wartość zamówienia nie przekroczy 14 tys. euro (obecnie 6 tys. euro). Dla zamówień do 137 tys. euro stosowane będą procedury uproszczone (obecnie do 60 tys. euro).

Wykonawcy, startujący do przetargów w sprawach "podprogowych", tj. poniżej 137 tys. euro, nie zostaną jednak pozbawieni możliwości obrony przed naruszającymi prawo decyzjami zamawiających - podkreślił Czajkowski. "Będą mieli możliwość wniesienia protestu, a także, jeśli będzie to nieskuteczne, zwrócenia się do prezesa UZP o przeprowadzenie kontroli postępowania przetargowego, a ja będę w tych sprawach reagował" - dodał.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Prezes UZP: nowelizacja prawa usprawni rozpatrywanie odwołań