Prezes Wells Fargo: rynki spadną jeśli Fed nie podwyższy stóp w grudniu

opublikowano: 09-11-2018, 07:53

Brak podwyżki stóp procentowych w grudniu w USA może spowodować przeceną na rynkach, ostrzega Dick Kovacevich, prezes amerykańskiego banku Wells Fargo.

Kovacevich uważa, że Fed musi podwyższyć stopy w grudniu, bo już to zasygnalizował. Jeśli tego nie zrobi, może dojść do przeceny na rynkach, które wystraszą się, że bank centralny ugiął się pod presją prezydenta Donalda Trumpa, jawnie krytykującego politykę podwyżek stóp.

- Niezależność Rezerwy Federalnej ma instrumentalne znaczenie dla każdej gospodarki rynkowej. Jeśli kiedykolwiek stanie ona pod znakiem zapytania, rynek zareaguje bardzo negatywnie – powiedział Kovacevich w CNBC.

Szef Wells Fargo uważa, że Trump pomylił się naciskając na Fed, określając m.in. jego politykę podwyżek stóp jako „szaloną” i mówiąc iż jest ona dla niego „największym zagrożeniem”.

- On nie rozumie, że im bardziej próbuje wpłynąć na Fed przez swoje publiczne oświadczenia, tym mniej prawdopodobne jest to iż mu się to uda, bo Fed musi pozostać i być postrzegany jako niezależny – powiedział Kovacevich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu