Czytasz dzięki

Prezes ZUS: staramy się, by pomoc z tarczy antykryzysowej docierała jak najszybciej

  • PAP
opublikowano: 08-06-2020, 06:55

Staramy się zrobić wszystko, aby pomoc z tarczy antykryzysowej trafiła do uprawnionych jak najszybciej - zapewnia w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes ZUS Gertruda Uścińska. Jak mówi, ZUS zrealizował do tej m.in. pory zwolnienie z opłacania składek dla 1,7 mln firm.

Gertruda Uścińska
Zobacz więcej

Gertruda Uścińska fot. Marek Wiśniewski

Według szefowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do ZUS wpłynęło ok. 4 miliony wniosków o pomoc z rządowej tarczY antykryzysowej. "To pokazuje, jak ważna jest pomoc płynąca z ZUS. Od 1 kwietnia do 2 czerwca wpłynęło 3,8 mln wniosków, w tym 2 mln elektronicznych i 1,8 mln papierowych. Najczęściej dotyczą one zwolnienia ze składek. Na drugim miejscu są wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wiele osób stara się również o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców" - mówi Uścińska.

Zapewnia przy tym, że ZUS stara się zrobić wszystko, aby pomoc trafiła do uprawnionych jak najszybciej. "W ostatnich tygodniach wykonaliśmy ogromną pracę. W zasadzie pracujemy bez chwili wytchnienia, także w weekendy. O tym, jak sobie radzimy, świadczą liczby. Mogą one robić wrażenie" - podkreśla prezes ZUS.

Jak informuje, Zakład zrealizował zwolnienie z opłacania składek dla 1,7 mln firm, w tym 1,5 mln płatników za marzec oraz dla 1,5 mln płatników za kwiecień, umarzając składki na kwotę 7,4 mld zł (w tym 3,9 mld zł za marzec, 3,5 mld zł za kwiecień). "Wypłaciliśmy świadczenie postojowe dla 1,4 mln osób samozatrudnionych i zleceniobiorców na kwotę 2,7 mld zł" - dodaje Uścińska.

Według niej największa pomoc popłynęła kolejno do województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane