Czytasz dzięki

Prezes ZUS: wypłaciliśmy 1,2 mld zł świadczenia postojowego

  • PAP
opublikowano: 15-05-2020, 06:22

Około 1,2 mld zł trafiło już na konta ponad 600 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego, poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Jak poinformował ZUS, większość wypłaconych środków w ramach świadczenia postojowego trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą. Pieniądze przelano też osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych. A także wypłacane jest już postojowe dla osób, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Uścińska, "mamy świadomość, że wielu przedsiębiorców oczekuje takiej pomocy, dlatego staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej". Zadeklarowała, że wypłaty realizowane są na bieżąco.

Przekonywała również, że w ZUS wykonywana jest "gigantyczna praca w nadzywczajnym tempie". "Przyjęliśmy ponad 2,6 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej; w trzy tygodnie musieliśmy przygotować systemy informatyczne i przemodelować organizację" - mówiła.

Dodała, że "przez ostatnie dni ZUS pracuje dniami i nocami, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć wypłatę tych świadczeń".

Uścińska zachęciła również do składania wniosków o pomoc z tarczy drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To - jej zdaniem - zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia.

Zakład przypomina, że świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu. Z kolei ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu bieżącego roku.

Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Gertruda Uścińska
Zobacz więcej

Gertruda Uścińska Fot. ARC

Sprawdź program webinarium "Instrumenty wsparcia przedsiębiorców w dobie pandemii", 20 maja 10:00 >>

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane