Prezesi banków Macedonii i Chorwacji - wejście do strefy euro nieuniknione

PAP
opublikowano: 02-09-2014, 21:44

Prezesi banków narodowych Macedonii Dimitar Bogov i Chorwacji Boris Vujcic mówili na Forum Ekonomicznym w Krynicy, że przystąpienie ich krajów do strefy euro jest nieuniknione. Uczestniczyli oni w panelu dot. polityki pieniężnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdaniem prezesa macedońskiego banku centralnego, najlepszym przykładem, że opłaca się wejść do strefy euro jest Łotwa. „My nie mamy wyjścia i wiemy, że pewnego dnia musimy zostać członkami strefy euro, bez względu na problemy, jakie ma strefa. Zdaję sobie sprawę, że problemy te będą się ciągnąć, że z tego kryzysu nie uda się wyjść bez jakiś +zadrapań+" - powiedział Bogov. Przyznał, że zdaje sobie sprawę również z tego, iż jeśli fundamenty (polityki pieniężnej -PAP) będą zdrowe, to nie ma się co obawiać o strefę euro.

Z danych przedstawionych przez niego wynika, że 2/3 całego handlu Macedonii odbywa się z krajami, które należą do strefy euro. Zdaniem Bogova dzięki przyjęciu euro wyeliminowane będzie całe niebezpieczeństwo związane z transakcjami.

Przekonywał, że wejście do strefy oznacza też stabilizację finansową państwa oraz cen w sklepach.

Prezes chorwackiego banku narodowego Boris Vujcic podkreślił, że przyjęcie euro przez Chorwację „wydaje się jedyną drogą”. „Około 75–80 proc. lokat terminowych w naszych bankach jest w euro, a to determinuje nasze wybory w polityce pieniężnej” - mówił. Dodał jednak, że przyjęcie euro - jak pokazała historia - dla niektórych krajów jest korzystne, a dla innych nie.

Mniej entuzjastycznie o wstąpieniu do strefy euro wypowiadał się podczas panelu prezes czeskiego banku narodowego Miroslav Singer. Jego zdaniem Czechy nie wejdą do strefy do zakończenia jego kadencji, czyli do połowy 2016 r.

„Wydaję mi się, że zdecydowana większość mieszkańców Czech nie chce wchodzić do strefy euro. Gdybym miał podejść do tego z ekonomicznego punktu widzenia, to stabilna gospodarka, jaką oferuje strefa euro, może dać mocny bodziec dla mniejszych gospodarek” - powiedział.

Singer dodał, że są przykłady na to, iż wejście do strefy nie zawsze wyszło krajom na dobre. Wymienił tu Słowację, która euro przyjęła w 2009 r. i spadł w tym kraju poziom inwestycji zagranicznych.

„Także wymiana między Niemcami, które są w strefie, a Wielką Brytanią, która nie ma euro jest o wiele lepsza, niż między np. Niemcami a Francją, która także jest w strefie. Znaczenie strefy nie jest tak duże, jak nam się wydaje. Koszty przeliczania walut tracą na znaczeniu” - powiedział prezes czeskiego banku narodowego.

Strefa euro to grupa państw (obecnie 18), w których wspólną walutą jest euro. Waluta została wprowadzona w 1999 r. dla transakcji bezgotówkowych, a od 2002 r. dla transakcji gotówkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prezesi banków Macedonii i Chorwacji - wejście do strefy euro nieuniknione