Prezesi Izb kontroli z Polski i Niemiec o kontroli rozliczania podatku VAT

  • PAP
opublikowano: 13-06-2018, 17:45
aktualizacja: 13-06-2018, 17:45

W Krakowie spotkali się w środę prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i prezes Federalnej Izby Obrachunkowej (Bundesrechnungshof) Kay Scheller w ramach dorocznych konsultacji. Omawiali m.in. wstępne wyniki kontroli dotyczącej rozliczania podatku VAT za usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne.

Kontrola prowadzona w Polsce, Czechach i Niemczech dobiega końca. Jej wspólną częścią jest sprawdzenie jak działa wprowadzony w UE w 2015 r. mechanizm MOSS (Mini One-Stop-Shop). Mechanizm ten dotyczy VAT-u za usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne. Przyjęto, że podatek ten ma charakter konsumpcyjny, a więc VAT od usług, które są rozliczane w ramach MOSS, należny się temu państwu, w którym mieszka konsument, a nie państwu, w których usługi są wytwarzane.

"Ta kontrola jest niezwykle istotna, bo już za trzy lata w 2021 r. system MOSS będzie dotyczył nie tylko usług elektronicznych, ale obejmie też sprzedaż towarów. Radykalnie wzrośnie liczba transakcji objętych tym systemem i pobór tego podatku. Dziś ten podatek jest odprowadzany na przykład, gdy na jednej z platform internetowych kupujemy film lub serial. Podatek trafia do państwa, w którym platforma jest zarejestrowana, a ten podatnik ma obowiązek przekazać podatek do państwa właściwego ze względu na konsumenta" - mówił dziennikarzom prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Jak podkreślił Kwiatkowski jesteśmy zainteresowani tym, żeby system ten był jak najbardziej szczelny i działał prawidłowo. Tymczasem już w toku obecnej kontroli ujawniono przypadki, kiedy podmiot zadeklarował odprowadzenie podatku na rzecz Polski, ale później tego nie zrobił.

"Będziemy podpowiadać polskiej administracji skarbowej – w momencie, kiedy ten system dopiero wchodzi i będzie się rozwijał, co robić, żeby był on efektywniejszy, także opierając się o to, jak działa on u naszych sąsiadów, w Niemczech i Czechach" – mówił Kwiatkowski.

Według danych NIK w latach 2015-17 Polska otrzymała od innych państw członkowskich UE ponad 108 mln euro z tytułu VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, a przekazała innym krajom 6,7 mln euro.

Największy udział w podatku otrzymanym przez Polskę, jako państwo konsumpcji, od innych państw członkowskich miały Irlandia (24 proc.), Wielka Brytania (22 proc.), Luksemburg (15 proc.), Malta (9 proc.) oraz Cypr i Niemcy (po 7 proc.). Z kolei Polska przekazywała podatek najczęściej do Niemiec (31 proc. ), Wielkiej Brytanii (24 proc.) oraz Włoch, Francji i Hiszpanii (po 7 proc.).

W Polsce zadania dotyczące MOSS wykonują dwa urzędy skarbowe: II Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście - przyjmuje VAT od przedsiębiorców działających na terenie Polski i przekazuje go do państw, na terenie których mieszkają konsumenci kupujący usługę elektroniczną oraz Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi - przyjmuje wpłaty podatku VAT przekazywane przez sprzedawców usług z innych państw za pośrednictwem systemu MOSS).

W związku z planowanym rozszerzeniem zakresu systemu MOSS w Ministerstwie Finansów powołany został w marcu specjalny zespół, który ma zająć się analizą ściągalności VAT-u z transakcji internetowych. Raport w tej sprawie ma być gotowy do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu