Prezydenci Polski i Litwy chcą przyspieszyć prace nad przedłużeniem rurociągu Odessa-Brody

Interfax.pl
01-10-2007, 18:17

Prezydent Lech Kaczyński i Prezydent Litwy Valdas Adamkus są zadowoleni z rozmów na temat wspólnego projektu elektrowni atomowej w Ignalinie, a także z prac nad projektem ropociągu Odessa-Brody-Płock oraz spółką joint-venture Sarmatia, która zbuduje ropociąg.

"Spędziliśmy 30 minut na rozmowie o konferencji [energetycznej] w Wilnie" - powiedział Kaczyński, nawiązując do poniedziałkowego spotkania z prezydentem Adamusem. "Rozmawialiśmy o spółce Sarmatia, ale także o elektrowni w Ignalinie - wielkim, mam nadzieję, przedsięwzięciu energetycznym Polski, Litwy, Łotwy i Estonii."

"Przekazałem prezydentowi co jest ważne dla Polski" - powiedział Kaczyński. "Szczegóły muszą jeszcze zostać ustalone, ale wszystko jest na dobrej drodze " - dodał prezydent.

Litwa, Estonia, Łotwa i Polska planują zbudować nową elektrownię atomową na miejscu elektrowni, która zostanie wyłączona w 2009, zgodnie z przedakcesyjnymi uzgodnieniami pomiędzy Litwą i Unią Europejską. Polska zgłaszała zastrzeżenia co do struktury własnościowej w projekcie, domagając się rezerwacji mocy w wysokości 1000-1200 MW z łącznej mocy produkcyjnej 1600-3200 MW.

Według planów, nowa elektrownia ma zacząć działać w 2015 r., a koszt projektu szacowany jest na 3-5 mld EUR.

Ropociąg Odessa-Brody-Płock-Gdańsk będzie pierwszym ropociągiem łączącym regiony Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego z Morzem Bałtyckim i otworzy nowy kierunek tranzytu ropy do Europy.

Większość ropociągu została zbudowana w 2001 r. Teraz Ukraina chce go przedłużyć o 490 km do Płocka, co umożliwi przesył kaspijskiej ropy do Europy. Aby wprowadzić ten projekt w życie Ukrtransnafta i polska spółka PERN utworzyły w lipcu 2004 r. spółkę Sarmatia.

Adamkus zgodził się z Kaczyńskim odnośnie wagi współpracy przy projekcie. Litewski prezydent dodał, iż kwestia ta zostanie poruszona na szczycie energetycznym w Wilnie, 10-11 października.

Według wcześniejszych informacji, litewska AB Klaipedos Nafta, gruzińska GOGC oraz azerska państwowa spółka naftowa SOCAR mają dołączyć w przyszłości do firmy Sarmatia. Eksperci twierdzą, że także Kazachstan mógłby w przyszłości brać udział w przedsięwzięciu.

Według Adamkusa konferencja w Wilnie powinna cieszyć się większym zainteresowaniem niż podobna konferencja w Krakowie w maju.

"Obecni będą przedstawiciele Turkmenistanu i Kazachstanu, ponadto państwa te reprezentowane będą na wyższym szczeblu na konferencji wileńskiej niż w Krakowie" - powiedział Adamkus

Interfax.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Prezydenci Polski i Litwy chcą przyspieszyć prace nad przedłużeniem rurociągu Odessa-Brody