Prezydenci Polski i Szwajcarii o współpracy banków centralnych

PAP
opublikowano: 14-11-2016, 13:44

Jesteśmy otwarci na pomysł prowadzenia rozmów przez banki narodowe Polski i Szwajcarii w sprawie franka szwajcarskiego, powiedział w poniedziałek w Kehrsatz prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podkreślił przy tym, że szwajcarski bank centralny jest instytucją niezależną.

Schneider-Ammann mówił na konferencji prasowej, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła m.in. konsekwencji silnego kursu franka szwajcarskiego na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla rodzin mających kredyty w tej walucie w Polsce.

„Mam świadomość, że problematyka związana z frankiem szwajcarskim jest trudna” – powiedział szwajcarski prezydent. Relacjonował, że Duda mówił, iż w tej sprawie możliwy jest postęp, jeśli banki narodowe będą prowadzić ze sobą rozmowy. „Oczywiście nasz bank narodowy może te rozmowy sam kształtować. Potwierdziłem, że jesteśmy na to otwarci” – powiedział Schneider-Ammann. 

Zwróciłem się z postulatem bliższej współpracy Narodowego Banku Polskiego i Szwajcarskiego Banku Narodowego ws. kursów franka szwajcarskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Polski prezydent podkreślił, że problem wysokiego kursu tej waluty w stosunku do złotego dotyczy setek tysięcy rodzin w Polsce.

„Zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, z postulatem, by w miarę możliwości zacieśnione zostały relacje między Narodowym Bankiem Polskim a bankiem narodowym Szwajcarii, aby w ramach tej współpracy kwestie linii kredytowych były bardziej otwarte, kwestie możliwości takiego amortyzowania kursu franka na wypadek turbulencji na rynkach walutowych, aby w tym zakresie ta współpraca między bankami była bardziej ścisła” - powiedział Duda.

Jak zaznaczył, liczy, że sytuacja będzie zmierzać w tym kierunku.

 Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w poniedziałek w Szwajcarii, że na temat sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich, będzie rozmawiał z prezesami Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.

Duda, pytany o możliwość zmian w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej, zaznaczył, że w tej sprawie decyzja należy do posłów i senatorów. Wskazał, że projekt dotyczący spreadów był pierwszym krokiem pomocy frankowiczom.

„Mogę zapewnić, że nadal będę rozmawiał na ten temat z prezesem NBP, jeżeli chodzi w ogóle o sytuację osób, które mają kredyty we frankach; będę rozmawiał na ten temat z szefem KNF. W moim przekonaniu mogą zostać tutaj podjęte kolejne kroki, aby sytuację tych osób poprawić. Natomiast to już nie są tyle kroki ustawowe, co kroki podejmowane przez te instytucje w ramach tych rozwiązań ustawowych i tych instrumentów, które one dziś w swoich rękach mają. Rzecz polega tylko na tym, aby chciały takie działania, jakie leżą w ich możliwościach, podjąć” – powiedział Duda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu