Partnerem sekcji jest TAURON

Najbogatsi prezydenci miast

PAP, AR
aktualizacja: 14-06-2017, 12:08

Największy majątek deklaruje włodarz Krakowa - Jacek Majchrowski. Wyprzeda Hannę Gronkiewicz–Waltz, prezydent Warszawy, o kilka milionów.

Większość prezydentów miast przedstawiła już swoje oświadczenia majątkowe za 2016 rok - z ich analizy wynika, że do grona prezydentów - milionerów zalicza się Jacek Majchrowski, Hanna Gronkiewicz–Waltz, Paweł Adamowicz, Rafał Dutkiewicz, Jacek Jaśkowiak, Tadeusz Ferenc, Piotr Grzymowicz i Tadeusz Truskolaski. Ten pierwszy, z 11 milinami złotych, bije jednak innych na głowę. Razem z nim do pierwszej trójki samorządowych krezusów weszli prezydent Warszawy i Gdańska. Najmniej majętnym prezydentem jest Krzysztof Żuk (22 tys. zł oszczędności).

Zobacz więcej

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa TOMASZ GOTFRYD

Jacek Majchrowski deklaruje oszczędności w wysokości 1 mln 870 tys. zł i 15 tys. euro, jest właścicielem domu o powierzchni 647 m2 wartego 2,5 mln zł. oraz dwóch działek wycenionych na 6 mln 370 tys. zł. W skład jego majątku wchodzą również papiery wartościowe o łącznej wartości 326 tys. zł., auto marki Lexus oraz cenne obrazy i odznaczenia.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, której majątek wynosi blisko 6,5 mln zł, jest druga na liście. Prezydent stolicy na kontach oszczędnościowych zgromadziła 3 mln 235 tys. zł, a jej papiery wartościowe wyceniane są na 646 tys. zł. Gronkiewicz-Waltz posiada 200-metrowy dom, warty 1,1 mln zł oraz mieszkanie o wartości 1,5 mln zł.

Na trzecim miejscu w zestawieniu uplasował się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wartość jego majątku szacowana jest na ponad 3,4 mln zł. Adamowicz jest właścicielem akcji w spółkach handlowych wartych 1 mln 621 tys. zł. Na kontach bankowych zgromadził oszczędności w różnych walutach o łącznej wartości ok 135 tys. zł, a jego papiery wartościowe opiewają na 544 tys. zł. Ponadto posiada dwa mieszkania i dwie działki.

Czwartym najbardziej zamożnym włodarzem miasta wojewódzkiego jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, dysponujący majątkiem o wartości ponad 2,3 mln zł. Dudkiewicz jest właścicielem domu za 1,2 mln zł., czterech mieszkań o łącznej wartości 1,05 mln zł oraz gospodarstwa rolnego.

Zasoby materialne przekraczające milion złotych zadeklarowali też prezydenci: Poznania Jacek Jaśkowiak (2,24 mln zł), Rzeszowa Tadeusz Ferenc (1,95 mln zł), Olsztyna Piotr Grzymowicz (1,46 mln zł) i Białegostoku Tadeusz Truskolaski (1,23 mln zł).

Prezydenci czerpią dochody głównie z wynagrodzeń otrzymywanych z magistratów miejskich. Część z nich pobiera pensję z uczelni wyższych oraz dostaje tantiemy z tytułu praw autorskich, a niektórzy czerpią zyski z posiadanych akcji, stanowisk w zarządach i radach nadzorczych spółek handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Najbogatsi prezydenci miast