Prezydent czyści spółki Holdikomu

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 03-02-2003, 00:00

Władze Ostrowa Wlkp. rozpoczęły porządki w spółkach komunalnych. Wymieniono już zarząd i radę nadzorczą Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Wkrótce zostanie odwołany prezes Holdikomu.

Rewolucja kadrowa w ostrowskich spółkach komunalnych jest konsekwencją utraty władzy przez Mirosława Kruszyńskiego, prezydenta Ostrowa Wlkp. w latach 1990-02, który forsował koncepcję przekształceń własnościowych w sektorze komunalnym. Owocem tych działań było powstanie Holdikomu, holdingu sześciu spółek: Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego (OZC), Zakładu Oczyszczania i Zagospodarowywania Odpadów MZO, Wodkanu, Targowisk Miejskich oraz Miejskiego Zakładu Zieleni. Trzy z nich: MZO, OZC i Wodkan — notowane są na CeTO.

Jerzy Świątek, nowy prezydent Ostrowa Wlkp., twierdzi jednak, że tzw. ostrowski eksperyment gospodarczy był przedwczesny i doprowadził do nadmiernego zadłużenia miasta. Poprzednie władze powinny bardziej korzystać z funduszy europejskich, zamiast finansować inwestycje oparte na obligacjach i kredytach.

— Obecnie wskaźnik zadłużenia miasta wynosi 58 proc., a dopuszczalny przez ustawę — 60 proc. Bardzo duże zobowiązania ciążą też na spółkach komunalnych. Zobowiązania samego Wodkanu wynoszą 60 mln zł — mówi Antoni Dudziak z UM w Ostrowie Wlkp.

Jego zdaniem, spłatę tych zobowiązań odczują teraz mieszkańcy, bo spółki podniosą ceny usług. Z tego samego względu samorząd nie zrealizuje wielu inwestycji.

Antoni Dudzik nie widzi niczego złego w wymianie władz spółek. Twierdzi, że zmiany są konieczne, ze względu na poważne kłopoty finansowe miasta i spółek Holdikomu.

Wymieniony już został cały skład zarządu i rady nadzorczej MZGM.

— Planujemy też roszady personalne we władzach innych spółek. Sprawy rozstrzygną się podczas ich najbliższych WZA. Na pewno dojdzie do zmiany prezesa Holdikomu (obecnie jest nim Marian Kupijaj — red.) — ujawnia Antoni Dudziak.

W zgoła odmienny sposób zmiany te odbierają przedstawiciele spó- łek Holdikomu. Twierdzą, że jest to typowy, polityczny podział łupów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezydent czyści spółki Holdikomu