Prezydent i sekretarz miasta pozostaną za kratkami

PAP
opublikowano: 03-02-2010, 13:50

Podejrzani o korupcję prezydent Świętochłowic Eugeniusz M. i sekretarz tego miasta Jolanta S.-K. pozostaną w areszcie. Tak postanowił Sąd Okręgowy w Katowicach, który nie uwzględnił zażalenia obrony w tej sprawie.

22 stycznia Sąd Rejonowy w Bytomiu zdecydował o aresztowaniu Eugeniusza M. i sekretarz tego miasta Jolanty S.-K. Zdaniem bytomskiej prokuratury, zażądali i brali łapówki. Urzędnicy nie przyznają się do winy, a ich obrońcy zaskarżyli decyzję o aresztowaniu.

O nieuwzględnieniu przez sąd okręgowy zażalenia na zastosowanie aresztu poinformował dziennikarzy po posiedzeniu mecenas Marcin Nowak, obrońca obojga podejrzanych. Bytomski sąd uznał, że istnieje uzasadniona obawa, iż aresztowani mogliby utrudniać śledztwo, np. wpływając na zeznania świadków. Mecenas Nowak twierdzi, że nie widzi groźby matactwa w przypadku zwolnienia podejrzanych z aresztu. Zapowiedział, że obrona wkrótce wystąpi do bytomskiej prokuratury o zmianę tego środka zapobiegawczego na inny.

Prezydent i sekretarz zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W prokuraturze usłyszeli dwa zarzuty dotyczące przyjęcia i żądania korzyści majątkowych.
Według prokuratury, w jednym przypadku podejrzani żądali 100 tys. zł i przyjęli 25 tys. zł. Innym razem prezydent i sekretarz mieli żądać kwoty "równoważnej 15-krotności 40 proc. z miesięcznego wynagrodzenia brutto osoby, od której żądano łapówki. Prezydentowi i sekretarz miasta grozi do ośmiu lat więzienia.

Rodzina aresztowanego prezydenta Świętochłowic jest przekonana, że sprawa ma charakter polityczny, a zarzuty wobec niego nie potwierdzą się. Według córki prezydenta, Eugeniusz M. był od dłuższego czasu "nękany tajemniczymi telefonami" i zastraszany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Prezydent i sekretarz miasta pozostaną za kratkami