Prezydent Kaczyński o niezależności energetycznej i Możejkach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2006, 16:01

Jeżeli Polska zostanie liderem w sprawach niezależności energetycznej, będzie realizowała taką politykę, która przyniesie najlepsze wyniki - powiedział prezydent Polski Lech Kaczyński w wywiadzie dla Telewizji Litewskiej  w przeddzień swej wizyty na Litwie.

Jeżeli Polska zostanie liderem w sprawach niezależności energetycznej, będzie realizowała taką politykę, która przyniesie najlepsze wyniki - powiedział prezydent Polski Lech Kaczyński w wywiadzie dla Telewizji Litewskiej  w przeddzień swej wizyty na Litwie.

We wtorek prezydent Lech Kaczyński gości z jednodniową wizytą na Litwie, której jednym z głównych tematów jest polityka energetyczna.

"Polska będzie walczyła o niezależność energetyczną. Chętnie zostaniemy liderem, ale niczego nie narzucamy. Jeżeli zostaniemy liderem, będziemy realizowali taką politykę, która przyniesie najlepsze wyniki. Potrzebnych jest tu wiele przedsięwzięć, związanych nie tylko z gazem, ropą naftową, ale też z energią elektryczną" - powiedział prezydent Polski.

Jak zaznaczył prezydent Kaczyński podczas wtorkowej konferencji prasowej w Wilnie, kwestie energetyczne będą głównym tematem spotkania z premierem Litwy Algirdasem Brazauskasem. Zostanie poruszona m.in. kwestia budowy mostu energetycznego między obu krajami, budowy trzeciego, nowego reaktora w Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, a także możliwość nabycia przez PKN Orlen litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki).

W wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radia "Znad Wilii", który zostanie wyemitowany w środę, prezydent Kaczyński powiedział, że jest zaskoczony tym, iż litewski rząd nie chce, by Możejki nabyło polskie przedsiębiorstwo. Uważa, że "ta inwestycja byłaby rzeczą dobrą". Przyznał jednakże, że w tej kwestii brak jednoznacznego stanowiska rządu polskiego, że sprawa ta jest jeszcze dyskutowana.

Aleksandra Akińczo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane