Prezydent Kaczyński rozmawiał z senatorami USA o wizach dla Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 06:52

Przebywający z wizytą w USA prezydent Lech Kaczyński spotkał się w czwartek z czołowymi senatorami w gmachu Kongresu, na Kapitolu i w rozmowie z nimi poruszył kwestię wiz amerykańskich dla Polaków, o zniesienie których zabiegają bezskutecznie kolejne rządy RP.

Przebywający z wizytą w USA prezydent Lech Kaczyński spotkał się w czwartek z czołowymi senatorami w gmachu Kongresu, na Kapitolu i w rozmowie z nimi poruszył kwestię wiz amerykańskich dla Polaków, o zniesienie których zabiegają bezskutecznie kolejne rządy RP.

    "Jest to jedyna sprawa, która uniemożliwia stwierdzenie, że stosunki polsko-amerykańskie są wzorowe" - powiedział prezydent polskim dziennikarzom po spotkaniu z przywódcą republikańskiej większości w Senacie Billem Fristem, liderem demokratycznej mniejszości senatorem Harrym Reidem i republikańskim przewodniczącym senackiej komisji spraw zagranicznych Richardem Lugarem.

    Lugar wniósł w czwartek do Senatu projekt ustawy o "parlamentarnej wymianie młodzieży między Polską a USA". Wyraża ona gotowość Kongresu do sfinansowania przyjazdów do USA polskich uczniów szkół średnich oraz amerykańskich uczniów do Polski, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o polityce swoich krajów.

   Program wymiany uczniów wzorowany jest na, realizowanym już od ponad 20 lat, programie wymiany z Niemcami. Senator Lugar przedstawił go jako jeden z kroków na drodze do rozluźnienia amerykańskiego reżimu wizowego gdyż ułatwiłby przynajmniej polskiej młodzieży przyjazdy do USA. Jak powiedział, liczy na uchwalenie ustawy w najbliższych miesiącach.

    Zapytany przez PAP kiedy można oczekiwać objęcia Polski programem bezwizowego ruchu turystycznego do USA, Lugar przypomniał, że projekt ustawy o zniesieniu wiz dla Polaków, w dowód uznania za sojuszniczą  pomoc Polski w Iraku, wniesiony przez senatorów Barbarę Mikulski i Ricka Santorum, został odrzucony w senackiej komisji wymiaru sprawiedliwości.

    "Sprzeciwili się temu projektowi senatorowie, którzy nie chcą robić specjalnego wyjątku dla Polski i mówią, że są inne kraje, które też są sojusznikami i przyjaciółmi USA, a których obywatele podróżują do Ameryki z wizami" - powiedział senator.

    Senator Lugar od lat należy do największych orędowników polskich interesów w Senacie. Na początku lat 90-ych, jako jeden z pierwszych amerykańskich polityków, wzywał do przyjęcia Polski do NATO. Obecnie popiera zaproszenie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

    Prezydent Kaczyński spotkał się w czwartek rano z prezydentem Bushem. Przed tym spotkaniem, w wywiadzie dla Polskiego Radia, wyraził  opinię, że "asymetria" w stosunkach wizowych między Polską a USA za długo trwa i sugerował, iż należy rozważyć wprowadzenie wiz dla Amerykanów udających się do Polski.

    Później jednak złagodził wymowę tej wypowiedzi. Na konferencji prasowej po spotkaniu z Bushem powiedział, że mógłby "tylko inspirować, a nie rozważać" wprowadzenie wiz dla obywateli USA, jako że decyzję tego rodzaju podejmuje rząd.

    Rząd i Kongres USA nie chcą zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków  przede wszystkim z powodu masowego podejmowania przez nich nielegalnej pracy w Stanach Zjednoczonych. Na przeszkodzie stoi też atmosfera po ataku terrorystycznym z 11 września, nie sprzyjająca rozluźnieniu reżimu imigracyjnego i wizowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane