Prezydent L.Kaczyński rozmawiał telefonicznie z Angelą Merkel

17-06-2007, 19:44

Prezydent Lech Kaczyński rozmawiał w niedzielę po  południu telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Tematem rozmowy było przygotowanie do szczytu Rady Europejskiej, który odbędzie się w dniach 21-22 czerwca.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy kanclerz Niemiec - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta przesłanym w niedzielę PAP.

W sobotę wieczorem L. Kaczyński i Angela Merkel rozmawiali w podberlińskim zamku Meseberg o przyszłości traktatu reformującego UE, przede wszystkim zaś o dzielącej nasze kraje kwestii systemu ważenia głosów w najważniejszej instytucji wspólnoty - Radzie UE.

Po spotkaniu prezydent powiedział dziennikarzom, że w sprawie systemu ważenia głosów w Radzie UE Polska i Niemcy pozostają przy swoich zdaniach.

"Na razie pozostaliśmy przy swoich zdaniach, jednak z przekonaniem, że trzeba szukać sukcesów w przyszły czwartek i piątek" - powiedział prezydent dziennikarzom na pokładzie samolotu.

Polska chce wprowadzenia korzystnego dla średnich państw pierwiastkowego systemu ważenia głosów w Radzie Unii Europejskiej; Niemcy opowiadają się za systemem podwójnej większości, którego beneficjentami są kraje największe.

"Powiedziałem pani kanclerz, że rozwiązanie, które proponujemy jest już kompromisem" - zaznaczył po spotkaniu L.Kaczyński. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prezydent L.Kaczyński rozmawiał telefonicznie z Angelą Merkel