Prezydent Łodzi zapowiedziała oszczędności na ponad 100 mln zł

  • PAP
opublikowano: 17-04-2020, 14:37

Przygotowałam pakiet oszczędnościowy na ponad 100 mln zł. Będziemy oszczędzać tam, gdzie ma to najmniejszy wpływ na życie mieszkańców - ogłosiła w piątek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W 2020 r. w Łodzi nie będzie realizowany m.in. budżet obywatelski i nie odbędzie się też wiele imprez.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

"Przygotowałam pakiet oszczędnościowy na ponad 100 milionów złotych. Będziemy oszczędzać tam, gdzie ma to najmniejszy wpływ na życie mieszkańców. Na rok zamrozimy budżet obywatelski. Wszystkie zwycięskie projekty zrealizujemy w przyszłym roku" - ogłosiła prezydent Łodzi w oświadczeniu przesłanym PAP w piątek.

Jak zaznaczyła Zdanowska, obecnie trudno określić, jakie skutki gospodarcze wywoła epidemia koronawirusa. Dlatego poinformowała o przygotowaniu planu, który ma zminimalizować skutki kryzysu i stanowić impuls rozwojowy dla Łodzi.

"Kluczem do sukcesu są dwa słowa: inwestycje i oszczędności. Kontynuujemy najważniejsze inwestycje i szukamy oszczędności, tam, gdzie być może powinny być zrobione już jakiś czas temu" - podkreśliła.

Zdanowska zapowiedziała, że szczegółowy wykaz wydatków anulowanych i zamrożonych w ramach pakietu oszczędnościowego, opiewającego na 100 mln zł, zostanie opublikowany w poniedziałek. Natomiast w piątek podała, że realizacja wszystkich zadań z budżetu obywatelskiego, które miały być realizowane w 2020 roku, zostanie przełożona na przyszły rok.

Zamrożone zostaną także wydatki na planowane na ten rok festiwale i wydarzenia sportowe m.in. Senioralia, Urodziny Łodzi, Light Move Festiwal, DOZ Maraton.

Z kolei poszczególne wydziały Urzędu Miasta Łodzi mają zaoszczędzić na zakupach sprzętu, wydatkach promocyjnych, wyjazdach i delegacjach.

"Kontynuujemy natomiast wszystkie rozpoczęte inwestycje. Bo te inwestycje to tysiące miejsc pracy dla łodzian. Będziemy dalej rewitalizować centrum miasta, remontować drogi i kupować nowe tramwaje. Dalej powstaje Nowe Centrum Łodzii tunel kolejowy z Dworca Fabrycznego na Dworzec Kaliski. Przyspieszamy realizację planu dla osiedli. Na to z budżetu miasta przeznaczone zostanie ponad 1 mld złotych" - zaznaczyła prezydent.

Według Zdanowskiej, nie tylko branża budowlana - która "jest kołem zamachowym gospodarki" - otrzyma wsparcie z magistratu. Zgodnie z planem pomocowym dla biznesu, przedsiębiorcy już teraz moga korzystać z ulgi w czynszach i podatkach, a po epidemii uruchomiony zostanie specjalny fundusz kredytowo-pożyczkowy dla łódzkich firm w wysokości minimum 10 mln złotych.

"Mam także plan wsparcia kultury – specjalny system stypendiów i grantów dla kultury on-line. A od września mieszkańcy, którzy płacą w Łodzi podatki, dzięki Karcie Łodzianina będą mogli liczyć na system bonusów i zniżek" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane