Prezydent: musimy pokazać Europie, że Polska się nią interesuje

PAP
opublikowano: 06-05-2009, 16:36

Musimy pokazać Europie, że Polska się nią interesuje i wziąć udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekonywał prezydent Lech Kaczyński podczas środowego spotkania z licealistami w Puławach (lubelskie).

Prezydent poprowadził w środę dla młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Czartoryskiego w Puławach lekcję wiedzy o społeczeństwie. Wiele uwagi poświęcił zagadnieniom związanym z historią, znaczeniem i funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego.

Lech Kaczyński przypomniał, że europarlament ma ponad 50-letnią historię i początkowo pełnił rolę jedynie konsultacyjną, potem nabierał coraz większego znaczenia.

"Jeśli wejdzie w życie Traktat Lizboński - trudno powiedzieć, czy tak będzie, ale mogę wam powiedzieć, że Polska nie będzie przeszkodą - to (europarlament) będzie miał znaczenie jeszcze większe" - powiedział prezydent.

Jak tłumaczył młodzieży prezydent, PE ma największe znaczenie przy stanowieniu prawa europejskiego. Jak zaznaczył, około 70 procent prawa uchwalanego przez parlamenty krajowe musi się zgadzać z prawem europejskim.

Kolejnym istotnym uprawnieniem PE jest zatwierdzanie budżetu Unii Europejskiej oraz zatwierdzanie wysuwanych przez poszczególne państwa kandydatów na komisarzy Komisji Europejskiej.

Prezydent zaapelował do młodych ludzi, by zachęcili do udziału w eurowyborach swoich kolegów, rodziców i dziadków, a do tych, którzy są pełnoletni, aby sami oddali głos. "Wybieramy ciało, które nie ma tylko symbolicznego znaczenia" - podkreślił.

"Musimy pokazać Europie, że Polska się nią interesuje, a podstawową przesłanką będzie właśnie udział w wyborach europejskich" - powiedział prezydent.

Dodał, że rozumie, iż młodzi ludzie mogą być zniesmaczeni "twardością walki politycznej w Polsce", ale - jak podkreślił - trzeba pamiętać, że "w polityce demokratycznej zawsze jest konflikt", a "spór jest istotą demokracji".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezydent: musimy pokazać Europie, że Polska się nią interesuje