Prezydent nie podpisał nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

DI, PAP
opublikowano: 27-12-2021, 12:26

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Sprawę skierował do Sejmu do ponownego rozpatrzenia.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda
Andrzej Hulimka / Forum

To dosyć zaskakujący obrót sprawy, chodzi głównie o tempo ogłoszenia stanowiska prezydenta, gdyż jeszcze rano szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot informował, że decyzja w tej sprawie może zapaść do końca roku.

Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

To znaczy, że ją wetuję. Tym samym zamykam ten temat. Oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia - powiedział prezydent Duda.

Zaapelował przy tym do Sejmu, aby przyjął, "w miarę możliwości ponad podziałami politycznymi" rozwiązania, "żeby ograniczyć możliwość udziałów i akcji posiadanych przez podmioty zagraniczne w spółkach, które są posiadaczami koncesji medialnych w Polsce". "Ale żeby zrobić to na przyszłość, żeby zrobić to dobrze, żeby zrobić to w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych" - dodał prezydent.

Tzw. ustawa lex TVN mocno podgrzała nastroje. Przed dwoma tygodniami Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja miała uszczelnić i uściślić obowiązujące od 2004 r. przepisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Wzbudziło to protesty, przede wszystkim kręgów związanych z należącą do grupy Discovery stacją TVN. Krytycznie o nowelizacji wyrazili się też politycy KE oraz przedstawiciele amerykańskich władz, zarzucając swoisty “zamach na wolne media”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane