Prezydent nie poprze zmian w NBP

Marek Knitter
opublikowano: 15-03-2002, 00:00

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie poprze zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim.

— Ustawa, która by istotnie zmieniała zasady działania i kształt działania Rady Polityki Pieniężnej, jest błędna i jej popierać nie będę. Na razie ustawa ta nie jest dyskutowana, i słusznie. Nam potrzeba dobrej współpracy między władzą rządową a RPP, by pomóc polskiej gospodarce — powiedział prezydent na konferencji prasowej w Sejmie.

Proponowane przez część posłów zmiany w ustawie o banku centralnym zakładają między innymi poszerzenie 10-osobowego składu RPP oraz uczynienie jej odpowiedzialnej za wzrost gospodarczy i walkę z bezrobociem. Prezydent podkreślił, że potrzebna jest dobra współpraca między rządem a RPP.

— Dyskusja nad ustawą i ewentualne próby zmiany kształtu rady będą tylko kłopotem dla gospodarki, dla przedsiębiorców, a nie żadną pomocą — ocenił prezydent.

Zaznaczył, że gospodarka potrzebuje szybkiego, racjonalnego działania, które pomoże jej złapać oddech.

— Potrzebujemy rozwoju. Jeżeli tego nie będzie, wówczas konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne — podkreślił prezydent.

Po wypowiedzi prezydenta i po ogłoszeniu danych o podaży pieniądza złoty znacznie się umocnił. Po godzinie 16.00 za dolara na rynku międzybankowym płacono już tylko 4,10-4,11 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy