Prezydent nie zamierza rozwiązywać parlamentu w związku budżetem

DI, PAP
07-11-2007, 14:01

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński zapewnił w środę, że prezydent Lech Kaczyński nie zamierza rozwiązywać parlamentu, jeśli nie dostanie w terminie do podpisu ustawy budżetowej na 2008 r.

"Prezydent nie zamierza rozwiązywać parlamentu, bo prezydent nie uważa, aby wybory co parę miesięcy miały jakikolwiek sens" - mówił w środę dziennikarzom Kamiński.

Zgodnie z konstytucją, Rada Ministrów przedkłada Sejmowi projekt budżetu do 30 września. Konstytucja mówi też, że jeżeli ustawa budżetowa nie będzie przekazana do podpisu prezydenta w ciągu 4 miesięcy od złożenia projektu do Sejmu, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

26 września rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął projekt budżetu na 2008 rok. Dzień później projekt ustawy budżetowej wpłynął do Sejmu V kadencji. Rząd nie wniósł ponownie projektu budżetu do Sejmu obecnej kadencji.

Kamiński przypomniał, że L.Kaczyński mógł rozwiązać parlament na podstawie tego przepisu konstytucji, "kiedy PiS miał bardzo wysokie notowania, kiedy wydawało się, że to zapewni stabilną większość". "I prezydent z tego prawa nie skorzystał. Na pewno nie skorzysta z niego również teraz" - podkreślił minister.

Jak zauważył, koalicja rządowa ma dużą większość w parlamencie i "twierdzi od dwóch lat - przynajmniej PO - że jest świetnie przygotowana do rządzenia".

Kamiński zaznaczył jednocześnie, że większość konstytucjonalistów uważa, że zachodzi tutaj tzw. dyskontynuacja. "Prezydent ma tylko możliwość, może z niej skorzystać, albo nie" - dodał minister.

Pytany, kiedy prezydent przekaże marszałkom Sejmu i Senatu aneks do raportu z likwidacji WSI, Kamiński powiedział, że "zależy to od tego, kiedy prezydent się z nim wnikliwie zapozna".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezydent nie zamierza rozwiązywać parlamentu w związku budżetem