Prezydent nie zdecydował jeszcze o starcie w wyborach w 2010 r.

PAP
19-10-2008, 15:45

Prezydent Lech Kaczyński powiedział w  niedzielę w Lublinie, że nie podjął jeszcze "jednoznacznej decyzji" w sprawie startu w wyborach prezydenckich, a szef jego kancelarii Piotr Kownacki, który informował o tym, że prezydent będzie się ubiegał o reelekcję "trochę się zagalopował".

W piątek Kownacki powiedział, że Lech Kaczyński wystartuje w następnych wyborach prezydenckich, które odbędą się pod koniec 2010 roku.

"Ja wiem, że jeden z moich bliskich współpracowników, pan minister Kownacki o czymś takim wspomniał, ale mogę państwa zapewnić, że tutaj się trochę zagalopował. To nie było uzgodnione ze mną" - powiedział L.Kaczyński na konferencji prasowej w Lublinie.

"Nie ma tego rodzaju jednoznacznej decyzji. Może jest w sercu, to trudno powiedzieć" - dodał prezydent.

Lech Kaczyński podkreślił, że nie prowadzi obecnie kampanii wyborczej, a jego podróże, które odbywa ostatnio po Polsce, nie mają związku z wyborami. "Jest 90. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i to, że w tej chwili wyjeżdżam częściej do różnych miejsc poza Warszawą (...), to jest wynik tego właśnie" - zaznaczył prezydent.

Pytany o możliwość jednoczesnego przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2010 r. prezydent powiedział, że nie wyobraża sobie wyborów w czasie, gdy Polska będzie przewodniczyła Radzie Unii Europejskiej. To będzie miało miejsce w drugiej połowie 2011 roku.

Zdaniem prezydenta, w związku z tym wybory do parlamentu powinny odbyć się wcześniej. "Wybory mogą się odbyć najpóźniej na wiosnę 2011 roku lub pod koniec 2010 r. - nic nie mam przeciwko temu" - powiedział. W tym też roku wypadają wybory samorządowe.

" Jakby się zdarzyło, że jedni by wygrali wybory prezydenckie, parlamentarne i samorządowe, to czy nie za dużo by było władzy w jednym ręku" - pytał prezydent.

Lech Kaczyński wyraził zadowolenie, że w sprawie pomocy dla polskich stoczni działania jego i rządu przynoszą efekty, bo Komisja Europejska odwleka decyzję o ewentualnym zwrocie pomocy publicznej otrzymanej przez stocznie po wejściu Polski do UE.

"Domyślam się, że pan premier był aktywny w czasie ostatniego spotkania. Czym dłużej, tym lepiej. Wielokrotnie już odciągano, ja sobie mogę przypisać prawie dwumiesięczne odciągnięcie decyzji w lecie tego roku. Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj z rządem razem" - powiedział prezydent.

Zdaniem prezydenta spadki na polskiej giełdzie wywołane są kryzysem finansów na świecie. "Nie można się było spodziewać, że (w Polsce - PAP) nie będzie żadnych efektów tego, co się zdarzyło w innych częściach świata" - powiedział.

"Jestem głęboko przekonany, że polska gospodarka wyjdzie z tego w miarę obronną ręką" - podkreślił Lech Kaczyński.

Prezydent zaznaczył, że jest zwolennikiem "gospodarczego aktywizmu, jeśli chodzi o państwo", choć nie jest "etatystą". "Nie wierzę w rynek jako coś co samo reguluje zawsze w pozytywnym kierunku gospodarkę. Uważam tego rodzaju wiarę za głęboko naiwną. Jestem więc zwolennikiem podjęcia działań" - powiedział.

Prezydent poinformował, że 24 października odbędzie się "duża narada ekonomistów", a 27 października - posiedzenie rady gabinetowej, gdzie będą omawiane sprawy związane z kryzysem.

"Trzeba pamiętać o jednym, że nasza gospodarka w tym roku rozwija się wolniej, także przed kryzysem. Ja się boję, że nasza opinia publiczna będzie przekonywana wkrótce, że spowolnienie rozwoju wynika z tego, co zdarzyło się niedawno, a procesy spowolnienia nastąpiły już wcześniej. Mieliśmy mieć przyśpieszenie, a mamy spowolnienie" - dodał prezydent.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezydent nie zdecydował jeszcze o starcie w wyborach w 2010 r.