Prezydent podpisał nowelę upraszczającą przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

  • PAP
opublikowano: 15-10-2019, 10:59

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja ma uprościć administracyjne postępowania egzekucyjne oraz usprawnić ściąganie długów publicznoprawnych - nieopłaconych podatków, ceł czy składek na ubezpieczenia społeczne.

Nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zaproponował rząd. Według jej autorów, najważniejsze zmiany dotyczą trybu rozpatrywania zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej i wniosków o umorzenie postępowania egzekucyjnego; wszczęcia postępowania egzekucyjnego poprzez elektroniczne doręczanie organowi egzekucyjnemu tytułu wykonawczego, czy procedury dochodzenia z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka oraz tzw. dłużnika rzeczowego przy zapewnieniu środków ochrony prawnej tych osób.

Przewidziano uproszczenie procedury przekazywania dokumentów pomiędzy organami egzekucyjnymi.

Wprowadzono egzekucję z ruchomości poprzez ustanowienie nowej formy sprzedaży ruchomości, tj. sprzedaży przez zobowiązanego pod nadzorem organu egzekucyjnego oraz wprowadzenia innych usprawnień w ramach tej egzekucji. Nowela zakłada też możliwość egzekucji z nadpłaty lub zwrotu podatku, m.in. poprzez wprowadzenie elektronizacji zajęć wierzytelności z tego tytułu dokonywanych przez komorników sądowych i niektóre administracyjne organy egzekucyjne. Przy egzekucji z pieniędzy wprowadza możliwości korzystania z terminali płatniczych.

Jak w uzasadnieniu do swoich propozycji Ministerstwo Finansów tłumaczyło, że ich głównym celem jest uproszczenie procedur administracyjnych obowiązujących w egzekucji administracyjnej, mających pozytywne znaczenie nie tylko dla wierzycieli i organów egzekucyjnych, lecz również dla zobowiązanych. Według resortu finansów zadaniem zmian jest usprawnienie egzekucji administracyjnej i w ten sposób wpłynięcie na poprawę jej efektywności.

Wskazano m.in. na wprowadzenie zasady elektronicznego przekazywania tytułów wykonawczych, "co pozwoli na ich automatyczną weryfikację i rejestrację w systemie teleinformatycznym organu egzekucyjnego".

Obecnie - zgodnie z danymi KAS - w ten sposób jest przekazywane tylko 40 proc. tytułów, a duża liczba tytułów wykonawczych papierowych wymaga ręcznego wprowadzania danych do systemu teleinformatycznego. Zmiany mają też wyeliminować dublujące się czynności procesowe organu egzekucyjnego i wierzyciela.

Dzięki nowelizacji możliwa będzie egzekucja nie tylko z gotówki, ale także z wykorzystaniem np. terminali płatniczych.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy