Prezydent podpisał nowelę ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie

  • PAP
opublikowano: 13-07-2018, 18:57

Organizacje pozarządowe na realizację inwestycji będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80 proc. wartości inwestycji - przewiduje nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Prezes Rady Ministrów - jeżeli jest to niezbędne ze względu na ochronę życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes publiczny - może zlecać m.in. organizacjom pozarządowym realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu.

Dotychczas dotacja na realizację takich zadań nie mogła być wyższa niż 50 proc. planowanej wartości inwestycji. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku gdy to zadanie publiczne ma charakter inwestycyjny, możliwe będzie udzielenie dotacji na poziomie nawet 80 proc. planowanej wartości kosztorysowej inwestycji (bez uwzględnienia środków pochodzących z Unii Europejskiej).

Celem ustawy, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, jest "usprawnienie procesu realizacji zlecanych przez administrację rządową zadań o szczególnie istotnym i wrażliwym znaczeniu przez umożliwienie zwiększenia zaangażowania środków pochodzących z budżetu państwa na realizację zadań publicznych o charakterze inwestycyjnym".

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu