Prezydent podpisał ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2005, 21:30

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

    "Prezydent RP, ze względu na wagę i znaczenie tej ustawy dla funkcjonowania służby zdrowia i potrzeb społecznych w tej dziedzinie, zrezygnował z przysługującego mu konstytucyjnego 21-dniowego prawa do podjęcia decyzji i podpisał ją wcześniej tak, aby jak najszybciej można było podjąć pilne działania zmierzające do poprawy gospodarki finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej" - poinformowało PAP Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej Kancelarii Prezydenta RP.

    Minister zdrowia Marek Balicki powiedział PAP zaraz po otrzymaniu tej wiadomości, że cieszy go, iż prezydent nie czekał do 9 maja z podpisaniem ustawy.

    "Dobrze, że ta ustawa już jest. Umożliwi ona pomoc publiczną dla ZOZ-ów w postaci pożyczek i powstrzyma egzekucję komorniczą w szpitalach" - podkreślił we wtorek w rozmowie z PAP Balicki. "Szkoda tylko, że opozycja wykorzystała ustawę do rozgrywek politycznych. W efekcie nie znalazły się w niej rozwiązania zapobiegające dalszemu zadłużaniu się szpitali i umożliwiające łączenie się publicznych ZOZ-ów" - zaznaczył Balicki.

    Minister oczekuje, że po wejściu w życie ustawy - za 3 lub 4 miesiące - do zadłużonych szpitali, które podejmąrestrukturyzację, powinna wpłynąć pierwsza transza pożyczki. Umożliwi ona - zdaniem Balickiego - rozpoczęcie oddłużania ZOZ-ów.

    15 kwietnia br. Sejm przewagą jednego głosu przyjął ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej autorstwa klubów opozycyjnych z "megapoprawką" proponowaną przez resort zdrowia.

    Ustawa zakłada udzielenie publicznym szpitalom pożyczek z budżetu państwa na spłatę zaległych podwyżek dla wszystkich pracowników medycznych z tytułu tzw. ustawy 203. Ustawa obejmie także zobowiązania publicznych ZOZ-ów wobec dostawców żywności, sprzętu, leków, czy firm farmaceutycznych.

    Ustawa nie przewiduje natomiast możliwości przekształcenia szpitali publicznych w spółki użyteczności publicznej, co zakładał projekt prezydencki.

    Z uchwalenia przez Sejm tej ustawy zadowoleni byli przedstawiciele środowisk medycznych. Ich zdaniem, dobrze się stało, że w ustawie nie ma zapisów o spółkach użyteczności publicznej.

    W połowie lutego posłowie odrzucili rządowy projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane