Czytasz dzięki

Prezydent podpisał ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-08-2005, 17:52

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.

    Zgodnie z ustawą, przekształcenie użytkowania w prawo własności będzie bezpłatne dla osób, którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 r. Prawo własności będzie bezpłatne dla osób, które uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na terenie Warszawy.

    Ustawa wprowadza natomiast odpłatność za przekształcenie dla osób, które dostały prawo użytkowania po 1990 r. Użytkownicy wieczyści będą mogli nabyć własność po zapłaceniu odpowiedniej kwoty. Stanowi ją różnica dotychczasowych wpłat dokonanych z tytułu użytkowania i tego, na ile dana nieruchomość jest wyceniana. Niektórzy użytkownicy będą musieli zapłacić 70 proc. jej wartości, a inni 5 proc., w zależności od tego, ile wpłacili dotychczas za użytkowanie.

    Sejm uchwalił na początku lipca ustawę, w której znalazły się zapisy likwidujące w polskim obrocie prawnym instytucję użytkowania wieczystego. Jednak podczas prac w Senacie całościowo zmieniono tekst ustawy, znosząc te zapisy.

    Przeciwko ustawie, w kształcie przyjętym wcześniej przez Sejm protestował rząd. Rząd obawiał się, że ewentualne przyjęcie ustawy w formie zaproponowanej przez Sejm mogłoby utrudnić obrót nieruchomościami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane