Prezydent: Podpiszę ustawę podwyższającą gwarancje dla depozytów

PAP
opublikowano: 24-10-2008, 18:54

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział w  piątek, że podpisze nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która przewiduje podwyższenie do 50 tys. euro gwarancji dla depozytów bankowych.

Prezydent pytany, czy od razu podpisze ustawę gwarancyjną, odparł: "Nie będę tutaj czynił kłopotów, szczególnie że opinie w trakcie mojego dzisiejszego spotkania z ekonomistami były właściwie jednorodne".

Lech Kaczyński rozmawiał w piątek z ekonomistami o kryzysie finansowym. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prezes NBP Sławomir Skrzypek, prezes GPW Ludwik Sobolewski i prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zgodnie z nowelizacją, na którą składały się propozycje rządu i posłów, stuprocentowe gwarancje na sumę odpowiadającą 50 tys. euro dla depozytów bankowych będą obowiązywać bezterminowo i mają być wpisane do ustawy. Wcześniej Ministerstwo Finansów chciało, by kwota ta wynikała z rozporządzenia i obowiązywała tylko w 2009 r.

Jak wynika z wyjaśnień MF, 50 tys. euro gwarancji ma dotyczyć jednej osoby i ma być przypisane do depozytów w jednym banku. Jeżeli dana osoba miałaby na przykład lokaty w dziesięciu bankach, na kwoty odpowiadające 50 tys. euro w każdym, to w sumie otrzymałaby gwarancje na kwotę 500 tys. euro.

W przypadku posiadania kilku różnych depozytów w jednym banku, gwarancja objęłaby wszystkie te depozyty, ale tylko na łączną kwotę 50 tys. euro. Kwota gwarancji uległaby podwojeniu, jeżeli konto będzie przypisane np. do małżonków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezydent: Podpiszę ustawę podwyższającą gwarancje dla depozytów