Magdalena Rzeczkowska ministrem finansów

  • PAP
opublikowano: 26-04-2022, 15:50

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek Magdalenę Rzeczkowską - dotychczasową szefową Krajowej Administracji Skarbowej - na ministra finansów. Wcześniej tego dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o złożeniu wniosku do prezydenta w tej sprawie.

Dziękuję za przyjęcie tej nominacji, za podjęcie tych niezwykle ważnych, ale jednocześnie i trudnych obowiązków w niełatwych czasach - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, zwracając się do nowo powołanej minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. Trzymam kciuki za panią minister - dodał.

"Pani minister, gratuluję i dziękuję. Dziękuję za przyjęcie tej nominacji. Dziękuję za podjęcie tych niezwykle ważnych, ale jednocześnie i trudnych obowiązków w niełatwych czasach" - podkreślił prezydent, zwracając się do nowej minister finansów.

Ale - jak dodał - "zarazem tym samym dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za tę propozycję i tę nominację". "Za ten wniosek złożony o powołanie właśnie pani, na ten niezwykle ważny dla Rzeczypospolitej urząd, związany z wielką odpowiedzialnością za sprawy państwowe" - powiedział Duda.

Prezydent zwracał uwagę, że nie jest to łatwy czas dla spraw finansowych państwa. "Narastająca skala wydatków, wiele trudności, ale także i wielkie oczekiwania społeczne, ale także i wiele obaw społecznych i konieczność poradzenia sobie z tymi wszystkimi bardzo trudnymi wyzwaniami w sytuacji, kiedy za naszą granicą Rosja zaatakowała Ukrainę, trwa wojna, i do nas jeszcze przybywają ludzie uciekający przed wojną, przed śmiercią" - mówił Andrzej Duda.

Według niego, w takiej sytuacji "stabilność, pewność ma niezwykle istotne znaczenie". "Ta nominacja to nominacja, którą otrzymuje osoba niezwykle doświadczona. Urzędnik, który zdecydował się przyjąć na siebie tę niezwykle ważną funkcję po przejściu, śmiało można powiedzieć, całej drogi związanej z funkcjonowaniem systemu finansowego państwa w jakimś sensie" - podkreślił Duda.

"Jeszcze raz chcę pani z całego serca podziękować za podjęcie się tego zadania jako ekspertowi. Trzymam kciuki za panią minister, za powodzenie tej ważnej misji. Nie mam żadnych wątpliwości, że sobie pani minister znakomicie poradzi" - zaznaczył prezydent.

Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję ministra finansów sprawował szef rządu.

Nowa minister finansów, Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł.

Rzeczkowska brała udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego; przez ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała wprowadzenie szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich; była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych; w ostatnim czasie przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane