Prezydent proponuje kompromis w sprawie systemu nicejskiego

28-11-2003, 08:44

IAR: Prezydent Aleksander Kwaśniewski uznał propozycję, zgodnie z którą Polsce miałoby przypaść dwóch komisarzy w zamian za odejście od systemu nicejskiego, za nieinteresującą dla naszego kraju. Taką propozycję złoży - według włoskiej prasy - tamtejszy rząd na rozpoczynającym się dziś w Neapolu spotkaniu szefów dyplomacji 15 krajów Unii i 10 państw do niej wstępujących.

W porannej rozmowie w "Sygnałach Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia prezydent Kwaśniewski opowiedział się za kompromisem w sprawie systemu nicejskiego.

Aleksander Kwaśniewski powiedział, że rozwiązaniem, na które moglibyśmy się zgodzić, jest ponowne rozważenie funkcjonowania systemu niecejskiego po 2009 roku, gdyż - jak dodał - do tego czasu i tak ma on obowiązywać. Prezydent podkreślił, że Polska zdecydowanie sprzeciwia się rewidowaniu postanowień traktatu teraz, skoro jeszcze nie sprawdzono, jak zapisane w nim rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Aleksander Kwaśniewski uznał, że uniknięcie przez Niemcy i Francję kary za zbyt wysoki deficyt budżetowy jest argumentem wzmacniającym nasze stanowisko w negocjacjach, że zaproponowany przez Konwent Europejski kształt przyszłej unijnej konstytucji może wzmacniać część krajów członkowskich. Prezydent przypomniał, że to Niemcy i Francuzi byli zwolennikami wprowadzenia tych kar, a teraz uchyliły się od ich zapłacania. Zdaniem prezydenta, świadczy to o tym, że zagrożenie, o którym mówi Polska, jest realne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prezydent proponuje kompromis w sprawie systemu nicejskiego