Prezydent: Referendum ws. konstytucji UE możliwe 9 października

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-05-2005, 10:36

Prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Konstytucyjnego UE musi się w Polsce odbyć bez względu na wynik głosowań w innych krajach i że możliwy jest termin 9 października, wraz z pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Konstytucyjnego UE musi się w Polsce odbyć bez względu na wynik głosowań w innych krajach i że możliwy jest termin 9 października, wraz z pierwszą turą wyborów prezydenckich.

"Generalnie trzeba, by państwa europejskie się w tej sprawie (ratyfikacji konstytucji UE - PAP) wypowiedziały. Nawet jeśli jedno, drugie, czy trzecie państwo powie: +nie+, to pytanie jest zadane. Myśmy podpisali Traktat Konstytucyjny i on wymaga ratyfikacji, czy to przez parlament, czy społeczeństwo w referendum" - powiedział prezydent w piątek w radiowych "Sygnałach Dnia".

Kwaśniewski jest przekonany, że Francuzi 29 maja poprą w referendum Traktat Konstytucyjny. A gdyby nawet tak się nie stało, to - jego zdaniem - niewłaściwe byłoby podejście, że w takiej sytuacji Polacy nie mają już nic do powiedzenia. "To jest pytanie do Polski, do ważnego kraju UE. Musimy tak czy inaczej na to pytanie odpowiedzieć" - podkreślił prezydent.

Pytany o termin referendum odparł, że "przy dobrym scenariuszu" mogłoby się ono odbyć 9 października, wraz z pierwszą turą wyborów prezydenckich.

O terminie referendum decyduje bądź Sejm specjalną uchwałą, bądź prezydent za zgodą Senatu. W piątek sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych rozpoczyna prace nad projektem uchwały w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu Konstytucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane