Prezydent: sytuacja z wołowiną nie powinna mieść miejsca

  • PAP
opublikowano: 05-02-2019, 21:41

To, co się zdarzyło w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka, jest "maleńkim promilem" w skali całego polskiego eksportu żywności. Taka sytuacja jednak nie powinna mieć miejsca - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Pytany o ujawniony przez TVN24 proceder uboju chorych krów prezydent powiedział w wywiadzie w Polsat News, że rozmawiał na ten temat z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. „Wiem, że (...) jest na ostatnim etapie przygotowań przepisów, które uszczelnią i wzmocnią kontrole" - mówił prezydent. Wyraził też nadzieję, że zmiany te jak najszybciej zostaną uchwalone przez Sejm.

Prezydent wskazał, że "niestety, konkurencja na rynku żywności w Europie jest ogromna" i "jako konkurencję się nas też zwalcza". Podkreślił, że eksport polskiej żywności wart jest miliardy euro, więc "to, co się zdarzyło, jest maleńkim promilem". Dodał, że cieszy się, iż minister rolnictwa tak zdecydowanie zareagował, bo "tak należało zareagować, żeby nie ucierpiały polskie interesy eksportowe".

Pytany o planowany na 6 lutego protest rolników pod pałacem prezydenckim Andrzej Duda odpowiedział, że "rolnicy zostaną przyjęci, jeśli będą mieli petycje, będą mogli je przekazać, przedstawić wszystkie swoje argumenty i oczekiwania". "My przyjmujemy to z wielkim szacunkiem" - powiedział.

Zaznaczył, że jest otwarty na debatę i dlatego zgodził się zostać patronem forum „Porozumienie rolnicze", które rozpocznie się 20 lutego w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Podkreślił, że będzie to spotkanie wszystkich środowisk rolniczych, na którym odbędzie się dyskusja o sytuacji w rolnictwie, o tym, co wymaga poprawy i jak to poprawić.

Proszony o ocenę pracy ministra rolnictwa, prezydent Duda podkreślił, że Ardanowski jest bardzo dobrym ministrem; zna się na rolnictwie, wie jak wygląda praca na roli, pracował z rolnikami, a przede wszystkim jest rolnikiem. "To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu" - stwierdził. Podkreślił przy tym, że jest otwartym człowiekiem, "otwartym na rozmowę, otwartym na debatę, któremu bardzo zależy na poprawieniu sytuacji w polskim rolnictwa" - powiedział. Dodał, że jemu też bardzo na tym bardzo zależy.

Pod koniec stycznia telewizja TVN24 wyemitowała reportaż o nielegalnym uboju krów, który odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. Inspekcja Weterynaryjna we współpracy z policją natychmiast podjęła czynności sprawdzające, wyjaśniające i zabezpieczające. Rzeźnia, w której dokonywano nielegalnego uboju została zamknięta. Z list dystrybucyjnych wynika, że mięso trafiło do kilkudziesięciu punktów w Polsce i za granicę - do 14 krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy