Prezydent: "The Economist" jest skrajnie niesprawiedliwy

opublikowano: 19-02-2007, 18:39

W najnowszym numerze "The Economist" napisał o polskim rządzie m.in., że "młóci powietrze, trzeszczy i pozbywa się ministrów". Prezydent Lech Kaczyński uznał artykuł za "skrajnie niesprawiedliwy, wręcz haniebny".

Jako "skrajnie niesprawiedliwy, wręcz haniebny" uznał prezydent Lech Kaczyński krytyczny wobec polskiego rządu artykuł w prestiżowym brytyjskim tygodniku "The Economist".

W najnowszym numerze "The Economist" napisał o polskim rządzie m.in., że "młóci powietrze, trzeszczy i pozbywa się ministrów".

"Ten rząd, choćby z tego powodu, że ujawnił raport z WSI (...) dlatego, że jest jednak ustawa lustracyjna (...), że nie pozostaje w ścisłym związku ze sferami biznesowymi, ma bardzo liczną ilość wrogów" - ocenił L.Kaczyński na konferencji prasowej w Dublinie.

"Artykuł - skrajnie niesprawiedliwy wręcz haniebny - został napisany niejako w przenośni w Polsce, a nie w Wielkiej Brytanii. Ci ludzie, którzy inspirują coś takiego, działają przeciwko Polsce, działają świadomie, bo ich Polska nic nie obchodzi" - powiedział prezydent.

L.Kaczyński podkreślił, że wyniki gospodarcze Polski są dobre i - jak powiedział - "inspirowanie tego typu materiałów jest rzeczą w najwyższym stopniu haniebną".

Prezydent argumentował, że zachodni politycy, którzy zetknęli się z nim bądź z premierem, "w znacznym stopniu zmieniają zdanie na nasz temat".

W artykule "The Economist" wyrażono opinię, że "Kłótliwy, uparty jak osioł (pig-headed) polski rząd przetrwał prawie osiemnaście miesięcy, wbrew oczekiwaniom większości komentatorów. Lech i Jarosław Kaczyńscy (...) może i są katastrofalni w polityce zagranicznej, ale w kraju życie toczy się świetnie".

"The Economist" odnotowuje, że Polska uzyskała w ubiegłym roku rekordowo wielkie inwestycje zagraniczne - 14,7 miliarda USD, a gospodarka rozwija się w tempie prawie 6 proc. rocznie.

"Jednak w ciągu minionych dwóch tygodni rząd okazywał oznaki autodestrukcji" - uważa tygodnik i wymienia dymisje ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego, odejście z funkcji szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane