Prezydent Turcji ogłosił, że państwo przejmie największy giełdowy bank

opublikowano: 05-02-2019, 12:50

- Isbank będzie własnością skarbu, jeśli Bóg pozwoli – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan ogłosił plan przejęcia Turkiye Is Bankasi podczas spotkania z parlamentarzystami jego rządzącej partii AK. Wezwał ich, aby „podjęli tą historyczną decyzję”.

Wyświetl galerię [1/2]

Recep Tayyip Erdogan

Bloomberg

Decyzji Erdogana sprzeciwi się zapewne główna partia opozycyjna CHP, która ma ok. 28 proc. akcji Isbanku. Partia nie otrzymuje żadnych dywidend z tytułu posiadanego pakietu, ale nie powstrzymuje to Erdogana od stałego oskarżania CHP o „wykorzystywanie” darowizny Mustafy Kemala Ataturka, założyciela współczesnej Turcji, który podarował akcje banku stworzonej przez siebie partii w testamencie.

Erdogan powtarza stale, że to, co należało w przeszłości do założyciela Turcji, nie powinno być własnością partii politycznej. Jego partia nie ma jednak dostatecznej większości w parlamencie, aby zmienić prawo regulujące własność banku. Prezydent Turcji liczy jednak na poparcie małej nacjonalistycznej partii MHP, które otworzyłoby możliwość przejęcia Isbanku przez skarb państwa.

Wiadomość o planach Erdogana spowodowała przecenę akcji Isbanku nawet o 6 proc. na tureckiej giełdzie. Obecnie jego kurs spada o 3 proc. Wiadomość osłabiła także turecką lirę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu