Prezydent Turcji ogłosił, że państwo przejmie największy giełdowy bank

opublikowano: 05-02-2019, 12:50

- Isbank będzie własnością skarbu, jeśli Bóg pozwoli – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan ogłosił plan przejęcia Turkiye Is Bankasi podczas spotkania z parlamentarzystami jego rządzącej partii AK. Wezwał ich, aby „podjęli tą historyczną decyzję”.

Wyświetl galerię [1/2]

Recep Tayyip Erdogan

Bloomberg

Decyzji Erdogana sprzeciwi się zapewne główna partia opozycyjna CHP, która ma ok. 28 proc. akcji Isbanku. Partia nie otrzymuje żadnych dywidend z tytułu posiadanego pakietu, ale nie powstrzymuje to Erdogana od stałego oskarżania CHP o „wykorzystywanie” darowizny Mustafy Kemala Ataturka, założyciela współczesnej Turcji, który podarował akcje banku stworzonej przez siebie partii w testamencie.

Erdogan powtarza stale, że to, co należało w przeszłości do założyciela Turcji, nie powinno być własnością partii politycznej. Jego partia nie ma jednak dostatecznej większości w parlamencie, aby zmienić prawo regulujące własność banku. Prezydent Turcji liczy jednak na poparcie małej nacjonalistycznej partii MHP, które otworzyłoby możliwość przejęcia Isbanku przez skarb państwa.

Wiadomość o planach Erdogana spowodowała przecenę akcji Isbanku nawet o 6 proc. na tureckiej giełdzie. Obecnie jego kurs spada o 3 proc. Wiadomość osłabiła także turecką lirę.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu