Prezydent: w piątek podpiszę ustawę o innowacyjności

PAP
opublikowano: 23-11-2017, 19:37
aktualizacja: 23-11-2017, 19:37

W piątek w Pałacu Prezydenckim dojdzie do uroczystego podpisania ustawy o innowacyjności - zapowiedział w czwartek w Złotoryi prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, że poprawa konkurencyjności gospodarczej umożliwi przeznaczanie większych środków na politykę socjalną i prorodzinną.

Andrzej Duda
Zobacz więcej

Andrzej Duda fot. Jerzy Dudek/FORUM

Podczas spotkania z mieszkańcami Złotoryi (Dolnośląskie), prezydent pochwalił nastawioną na wsparcie przedsiębiorczości politykę władz lokalnych. Wskazał w tym kontekście m.in. na ich działania na rzecz rozszerzania i ożywiania działalności lokalnej podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zapowiedział, że w piątek w Pałacu Prezydenckim dojdzie do "uroczystego podpisania" przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Senat ustawy o innowacyjności. Jak dodał, ustawa ta przewiduje "specjalnie rozwiązania" m.in. podatkowe zaadresowane do kreatywnych ludzi biznesu oraz tych, którzy "chcą w ramach swojej działalności gospodarczej tworzyć gospodarkę innowacyjną, tworzyć centra badawczo-rozwojowe, prowadzić badania nad nowymi rozwiązaniami".

Dodał, że wzrastająca konkurencyjność gospodarcza umożliwi przeznaczanie większych środków na politykę socjalną i prorodzinną, i na programy takie, jak 500 plus.

"Wierzę, że będziemy mogli realizować dalsze takie pomysły, wierzę w to, że będzie można dalej podnosić płacę minimalną, najniższą stawkę godzinową, wierzę w to, że będzie można znacząco podnieść najniższe emerytury i renty, a w efekcie wszystkie emerytury - tak, żeby można było w Polsce godnie żyć; to mój wielki cel jako prezydenta (...) i będę to zawsze powtarzał, że dla mnie największą satysfakcją na koniec tej mojej prezydenckiej służby będzie, jeżeli będę mógł od moich rodaków, od zwykłej polskiej rodziny usłyszeć: +proszę pana, żyje nam się lepiej niż w 2015 r., kiedy pan został prezydentem" - powiedział.

Duda mówił też o wartości ponadpartyjnej współpracy pomiędzy różnymi szczeblami władz centralnych i samorządowych. "Ja nie pytam, skąd pochodzisz, i nie pytam cię, z jakiego obozu politycznego jesteś; jeżeli chcesz dobrze dla miasta, to działajmy razem" - akcentował. "Jeżeli tak właśnie jest prowadzona polityka, jeżeli posłowie mogą się zrealizować także, bo współpracują z nimi samorządowcy, chociaż nie są z tego samego obozu politycznego, to to jest wielka satysfakcja, że można coś zrobić i, że coś z tej pracy politycznej - czy to pracy burmistrza, czy radnych, czy posła, czy prezydenta Rzeczypospolitej także - po prostu zwyczajnie zostaje i buduje pomyślność" - dodał.

W swoim wystąpieniu podkreślił ponadto rolę mniejszych ośrodków miejskich, które - jak mówił - w okresie transformacji "straciły najwięcej" i "znalazły się bardzo często poza szlakami, którymi poruszają się politycy, czy którymi poruszają się ci, którzy akurat są przy władzy".

"Może to kwestia polityki, może to kwestia chcenia. Ja muszę powiedzieć, że ja mam i takie chcenie, i taką politykę; po prostu taka jest moja wola i taki jest element mojego programu: że ja się chcę z państwem spotykać właśnie tutaj, gdzie mieszkacie, bo ogromna część moich rodaków mieszka właśnie w małych i średnich miastach Rzeczypospolitej" - zaznaczył Duda.

Prezydent dziękował też, że lokalne władze i przedsiębiorcy z otwartymi rękami przyjmują inwestorów, także tych zagranicznych, którzy rozwijają biznes w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

"Oni także tworzą tutaj miejsca pracy, oni także zasługują na szacunek. Czy są konkurencją? Tak są, ale konkurujmy z nimi. Próbujmy im pokazać, że nasze produkty są lepsze, że my także potrafimy budować innowacyjne rzeczy" - mówił prezydent.

Podkreślił, że właśnie dzięki takiej zdrowej konkurencji i pracowitości buduje się pomyślność nie tylko własną, czy małej, lokalnej społeczności, ale pomyślność całej Polski.

"Jako polityk jestem bardzo dumny, że udało się wprowadzić taki program jak 500 Plus, jako pomoc dla polskich dzieci, dla rodzin z dziećmi. Dla rodzin, które odbudowują Polskę demograficznie. To jest ważne i chciałbym, żeby było w Polsce więcej pieniędzy na taką pomoc" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że polityka prorodzinna jest przyszłością Rzeczypospolitej i zapewnił, że zarówno on jako prezydent oraz obecna koalicja rządząca, będą konsekwentnie realizować kolejne cele w tej kwestii - jak np. program Mieszkanie Plus.

"Polityka prorodzinna jest przyszłością Rzeczypospolitej, która będzie się rozwijała gospodarczo, stawiała na rodzinę, na młodych, na kolejne pokolenia i na możliwości rozwoju biznesowego. Tak, żebyśmy mieli prawdziwą społeczną gospodarkę rynkową, która oznacza możliwość sprawiedliwego podziału dóbr" - mówił Duda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu