Prezydent Warszawy zreformuje stołeczne finanse

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-01-2003, 18:32

Lech Kaczyński, prezydent Warszawy, zapowiedział reformę finansów stolicy, sprzedaż spółek komunalnych niepotrzebnych miastu i zmiany kadrowe w niektórych z nich – dowiedzieli się dziennikarze na piątkowej konferencji prasowej.

- Tegoroczny budżet miasta Warszawy jest niewykonalny. Ja w żadnym wypadku nie zgodzę się na to, by w tym roku wzrost deficytu budżetu miasta wyniósł 993 mln zł, bo za dwa lata znajdziemy się w ciężkim kryzysie finansów. Dlatego konieczna jest reforma finansów - powiedział PAP Lech Kaczyński.

Dodał, że zespół prezydenta musi wypracować taki mechanizm, by miastu nie groziła zapaść finansowa.

Prezydent zapewnił też, że największe spółki komunalne nie zostaną sprzedane. Zaliczył do nich Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (warte obecnie 1,29 mld zł), Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (790 mln zł), oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: Tramwaje Warszawskie (271 mln zł), Metro (210 mln zł), Miejskie Zakłady Autobusowe (149,3 mln) i MPO (109 mln zł). Te liczby mogą się zmienić po doliczeniu wartości pewnych składników majątkowych, takich jak zajezdnie.

- Zakładamy, że podstawowe przedsiębiorstwa komunalne nie będą w najbliższym czasie prywatyzowane, warunki nie dojrzały jeszcze do tego, wiązałoby się to z napięciami społecznymi – mówił Lech Kaczyński.

Zapewnił, że nie jest przeciwnikiem obcego kapitału, "ale w niektórych działach gospodarki dominacja firm zachodnich przybrała rozmiary nadmierne". Zastrzegł, że nie jest to deklaracja "antykapitalistyczna".

- Jest kilkadziesiąt podmiotów, w których miasto ma udziały. Po części są one nam niepotrzebne. Dlatego wśród tych spółek zostaną przeprowadzone stosowne badania i na tej podstawie zapadnie decyzja czy sprzedać spółkę, czy nie - powiedział.

Dodał, że sprzedaż spółek ma się rozpocząć w II połowie tego roku.

Prezydent Warszawy zapowiedział również "głębokie zmiany personalne, głębsze niż dotychczas, w ciągu najbliższych tygodni". Zapewnił, że nie zostaną zwolnieni ci, którzy sprawdzili się na kierowniczych stanowiskach. Lech Kaczyński poinformował, że polubownie zakończyły się rozmowy wiceprezydenta Andrzeja Urbańskiego ze związkami zawodowymi przedsiębiorstw komunalnych.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezydent Warszawy zreformuje stołeczne finanse