Czytasz dzięki

Prezydent Xi deklaruje większe otwarcie gospodarki Chin

opublikowano: 19-11-2020, 08:06

Prezydent Xi Jinping powiedział, że Chiny mocniej otworzą swoją gospodarkę na import dóbr wysokiej jakości i usług. Zapowiedział także podpisanie układów o wolnym handlu z kolejnymi państwami.

Podczas wystąpienia na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) prezydent Xi zadeklarował, że Chiny nie będą osłabiać związków handlowych z innymi gospodarkami. Ostrzegł przed protekcjonizmem.

- Nie zmienimy kursu, ani nie będziemy podążać w kierunku przeciwnym historycznemu trendowi przez odłączanie się lub tworzenie wąskiego kręgu państw w celu utrzymania innych poza nim – zapowiedział prezydent Chin.

Deklaracja Xi padła niedługo po zawarciu przez kilkanaście państw Azji porozumienia tworzącego największy blok handlowy na świecie.

- W dzisiejszym świecie, w którym globalizacja gospodarcza stała się nieodwracalnym trendem, żaden kraj nie może się rozwijać trzymając zamknięte drzwi – powiedział Xi.

Xi Jinping, prezydent Chin
REUTERS/Jason Lee/FORUM
Xi Jinping, prezydent Chin REUTERS/Jason Lee/FORUM

Eksperci przypominają, że deklaracje Chin dotyczące wolnego handlu idą w parze z wykorzystywaniem przez Pekin handlu jako broni politycznej. Przykładem jest ostatni konflikt z Australią, skutkującym m.in. nałożeniem nawet 80 proc. cła przez Chiny na import australijskiego jęczmienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane