Prezydent z biznesowym zacięciem

DI
opublikowano: 03-02-2014, 11:43

Ma 59 lat, menedżerskie doświadczenie, od ponad pół roku jest prezydentem Elbląga. Często z jego ust pada słowo „inwestor” – gdyby mógł, przychyliłby im nieba. Także tym z Kaliningradu. Do wypełnienia kwestionariusza samorządowca zaprosiliśmy Jerzego Wilka.

Zostałem prezydentem...

…i wziąłem się za porządkowanie spraw miejskich. Skala zaniedbań była bardzo duża. Musiałem odbudować zaufanie mieszkańców do urzędu, bo zostało nadszarpnięte za prezydentury mojego poprzednika. Efektem było referendum, w którym odwołano jego ekipę.

Największym atutem mojego miasta są…

…ludzie, którym dobro Elbląga leży na sercu. Udało mi się stworzyć np. zespół fachowców, który zajmuje się obsługą inwestorów. Atutem jest również położenie geograficzne miasta – niestety nie jest ono w pełni wykorzystywane. Chcę to zmienić. Elbląg jako pierwsze miasto w kraju otworzył przedstawicielstwo w Kaliningradzie, a pod koniec ubiegłego roku zorganizował forum gospodarcze dla rosyjskich przedsiębiorców. Mam nadzieję, że nasze starania już wkrótce zaczną przynosić wymierne efekty.

Na pewno trzeba zmienić…

…opinię, jaka krąży o Elblągu – szczególnie wśród samych mieszkańców. Chcę, aby elblążanie byli dumni ze swojego miasta. To pozwoli na budowanie pozytywnego wizerunku także u innych.

Moim największym sukcesem jest…

…to, że ludzie mają do mnie zaufanie.

Moim największym błędem było…

… zbyt duże zaufanie do niektórych osób.

Gdyby miasto dostało w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych…

…wybudowałbym obwodnicę łączącą Modrzewinę, tereny inwestycyjne Elbląga, z drogą nr 7. To ułatwiłoby ściągnięcie inwestorów do miasta. Jednocześnie inwestycja pozwoliłaby na likwidację mostu pontonowego, który ogranicza rozwój Portu Morskiego w Elblągu. Skomunikowałbym dzielnicę Zatorze z resztą miasta - dzisiaj linia kolejowa odcina tę dzielnicę. Uzbroiłbym kolejne tereny pod inwestycję i zadbał o tereny rekreacyjne dla mieszkańców. Zwiększyłbym również wysokość budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mają mnóstwo fantastycznych pomysłów, wielu z nich nie można zrealizować z powodu ograniczeń finansowych.

Przedsiębiorcom z mojego miasta chciałbym powiedzieć, że…

…są dla mnie najważniejsi. To oni tworzą miejsca pracy, dzięki nim są wpływy do budżetu. Dlatego mogą liczyć na moje wsparcie i pomoc. Rozumiem ich problemy, ponieważ sam przez wiele lat prowadziłem firmę.

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym…

… staram się być ostrożny.

Gdy myślę o Unii, to…

…widzę zalety i wady, choć plusów jest więcej. Gdyby nie środki unijne nie udałoby się zrealizować wielu inwestycji. Minusem jest biurokracja.

Gdybym był premierem...

…przeprowadziłbym reformę administracyjną kraju. Szczególnie dla Elbląga zmiany z 1998 r. były krzywdzące. Pilnym problemem do rozwiązania jest służba zdrowia, która znajduje się fatalnym stanie. A lokalnie zleciłbym przekop Mierzei Wiślanej, bo to wpłynęłoby na rozwój Elbląga i całego regionu. Szkoda, że tyle lat niewiele zrobiono w tym celu. Wszyscy na tym tracimy...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Prezydent z biznesowym zacięciem