Prezydent zleci NIK zbadanie okoliczności wypadku w "Halembie"

(Marek Druś)
opublikowano: 23-11-2006, 15:58

Prezydent Lech Kaczyński powtórzył w czwartek w Pałacu Prezydenckim, że zleci Najwyższej Izbie Kontroli dokładne zbadanie okoliczności wypadku w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w którym zginęło 23 górników.

Prezydent Lech Kaczyński powtórzył w czwartek w Pałacu Prezydenckim, że zleci Najwyższej Izbie Kontroli dokładne zbadanie okoliczności wypadku w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w którym zginęło 23 górników.

L. Kaczyński zapewnił także o pomocy finansowej dla rodzin ofiar katastrofy.

Prezydent podkreślił, że wszechstronnie należy sprawdzić, co było przyczyną tej tragedii. Jak mówił, w środę, gdy był w Rudzie Śląskiej, długo rozmawiał ze związkowcami. Prezydent spotkał się z przedstawicielami NSZZ "Solidarność", w tym z władzami regionu śląsko-dąbrowskiego i przedstawicielami sekcji węglowo- kopalnianej.

Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że problemem może być używanie do pracy w kopalniach zewnętrznych spółek, które działają na rynku "często nie przestrzegając wszystkich rygorów związanych z wyszkoleniem osób pracujących pod ziemią".

W katastrofie zginęło 8 pracowników kopalni äHalemba" i 15 zewnętrznej firmy Mard, rozbierającej likwidowaną ścianę wydobywczą na zlecenie kopalni. Zdaniem L. Kaczyńskiego, zakładając, że ta praca była konieczna, to powinni ją wykonywać tylko doświadczeni ludzie. "A było pod względem nie do końca tak" - powiedział.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu