Prezydent złoży projekt ustawy odbierający esbekom przywileje

opublikowano: 11-01-2007, 17:39

Prezydent złoży projekt ustawy pozbawiającej przywilejów emerytalnych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i twórców stanu wojennego".

Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło zapowiedział w czwartek w Sejmie, że "wkrótce prezydent Lech Kaczyński złoży projekt ustawy pozbawiającej przywilejów emerytalnych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i twórców stanu wojennego".

Szczygło ogłosił to podczas debaty nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy lustracyjnej. W rozmowie z PAP uściślił, że projekt zostanie złożony w ciągu 10 tygodni. Nie chciał jednak mówić o szczegółach powstającego projektu.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział PAP, że założenia projektu mają być znane niebawem.

"Generalnie chodzi o przywrócenie elementarnej sprawiedliwości i moralności, o pokazanie, że jeśli byli ci, którzy współpracowali, to byli i ci, którzy ich do tej współpracy zmuszali. Jeśli byli ludzie złamani, to byli także ci, którzy ich łamali" - podkreślił Łopiński.

Według niego, projekt, który powstaje w Kancelarii prezydenta, ma zakładać ujawnienie listy funkcjonariuszy SB oraz pozbawienie ich przywilejów.

W czwartek PiS zapowiedział podjęcie działań mających na celu obniżenie świadczeń emerytalno-rentowych wobec b.funkcjonariuszy SB. Premier Jarosław Kaczyński podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że przedstawiona Deklaracja "Pamięć i Odpowiedzialność" i zawarta w niej zapowiedź zmian legislacyjnych, to "inicjatywa partyjna".

Łopiński podkreślił z kolei, że nie przewiduje żadnych problemów w związku z tym, że również PiS zapowiada złożenie projektu.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane